*5η αγωνιστική

ΓΚΟΥΑΝΓΚΖΟΥ Ρ&Φ

Δεν τα κατάφερε στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης η Γκουανγκζού Ρ&Φ, χάνοντας τελικά με 2-0 από την Γκουανγκζού Εβεργκράντε εκτός έδρας. Και τα δύο γκολ τα δέχθηκε από τον Βραζιλιάνο Ταλίσκα, το πρώτο στο 13ο λεπτό και το δεύτερο στο 61’, ενώ αυτή ήταν η πρώτη φορά φέτος που δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα της, αναζητώντας ακόμη την πρώτη της νίκη στη σεζόν, ενώ στο μοναδικό παιχνίδι που έπαιξε στην έδρα της έφερε ισοπαλία.

Το πρόβλημα της δείχνει να είναι ξεκάθαρα στην άμυνα, αφού έχει δεχθεί τα περισσότερα γκολ από κάθε άλλη ομάδα ως τώρα στο πρωτάθλημα, η μοναδική μάλιστα που έχει «φάει» διψήφιο αριθμό τερμάτων. Τουλάχιστον ακόμη και έτσι παραμένει εκτός δύο τελευταίων θέσεων και ζώνης υποβιβασμού, αν και είναι μόλις στο +1 από αυτήν.

Εκτός αποστολής τελικά έμεινε ο έμπειρος επιθετικός Ξιάο Ζι, που δεν έχει παίξει φέτος λόγω ενός τραυματισμού και αντιμετωπίζει προσεκτικά και χωρίς βιασύνη η αποθεραπεία του. Επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Λου Λιν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γκουανγκζού Ρ&Φ έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Γκουανγκζού Εβεργκράντε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 3/4 over 2,5 και G/G φέτος.

Το Γκουανγκζού Ρ&Φ – Σανγκάι Σένουα παίζει στην Betshop

ΣΑΝΓΚΑΪ ΣΕΝΟΥΑ

Η Σανγκάι Σενούα πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά με το επιβλητικό 5-1 εντός έδρας επί της Ρενιέ Πεκίνου! Ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τρία γκολ με τον Μορένο (21’), με πέναλτι του Γκουαρίν (33’) και με τέρμα του Ιγκάλο (33’), ενώ τα άλλα δύο ήρθαν στο δεύτερο μισό του αγώνα, πάλι από τον Ιγκάλο (66’) και από τον Ζανγκ Λου (80’). Πάντως δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, δεχόμενη ένα τέρμα στο 86ο λεπτό από τον Ντιόπ. Με αυτό το αποτέλεσμα βρέθηκε στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Τιμωρημένοι είναι οι αμυντικός Μπάι Γιαντζούν που εκτίει την τέταρτη από τις πέντε αγωνιστικές, αλλά και ο μέσος Σουν Σίλιν που εκτίει την τελευταία από τις τέσσερις αγωνιστικές του. Και τραυματίας είναι ο αμυντικός Μπιν Ζινχάο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σανγκάη Σενούα κέρδισε 5-1 εντός έδρας την Ρενιέ Πεκίνου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 4/4 over 2,5.