2η αγωνιστική

*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΚΟΣΟΒΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Ισραήλ, για τα προκριματικά του Euro 2024. Προηγήθηκε στο 36′ με το αυτογκόλ του Ντάσα, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 56ο λεπτό.

Με το βαθμό της ισοπαλίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του σε αυτά τα προκριματικά το Κόσοβο. Πιο συγκεκριμένα, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Αλέν Ζιρές φιλοξενήθηκε από το Ισραήλ, από την έδρα του οποίου έφυγε με ένα θετικό αποτέλεσμα, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα κόντρα στη ροή. Έδειχνε να αντέχει στην πίεση των γηπεδούχων, ωστόσο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους δέχθηκε την ισοφάριση. Ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές στην πορεία, αλλά τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ.

Παρέμεινε αήττητη για όγδοο παιχνίδι στα έντεκα συνολικά με τον Ζιρές στην άκρη του πάγκου (4-4-3). Στη μικρή ιστορία που έχει από τη στιγμή που ανεξαρτητοποιήθηκε από τη Σερβία, δεν έχει καταφέρει να κάνει το επόμενο βήμα και να βρεθεί στα τελικά μιας διοργάνωσης. Τις επόμενες δυο αγωνιστικές των προκριματικών, το Ιούνιο, θα αντιμετωπίσει τη Ρουμανία (16/06 εντός) και τη Λευκορωσία (19/06 εκτός).

Εθνική Κοσόβου Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Ουικάνι (Έμπολι), Μούριτς (Μπέρνλι), Μπεκάι (Τίρανα) – Αμυντικοί: Ραχμάνι (Νάπολι), Βοϊβόντα (Τορίνο), Αλίτι (Ζυρίχη), Χαντεργκιονάι (Κασίμπασα), Πακαράντα (Ζανκτ Πάουλι), Ντρέσεβιτς (Φατίχ Καραγκιουμρούκ), Φατζλίζι (Ζαντκ Πάουλι), Μ. Κριεζίου (Ζυρίχη), Γκερξάλιου (Αντάλιασπορ) – Μέσοι: Ράσιτσα (Γαλατασαράι), Μπερίσα (Μέλμπουρν Σίτι), Τσέλινα (Στόουκ), Ζένελι (Ρεμς), Ζέγκροβα (Λιλ), Μπιτίκι (Ολυμπιακός), Λοσάι (Ιστανμπούλσπορ), Μουσλίγια (Πάντερμπορν), Ρουντχάνι (Γιουνγκ Μπόις), Ιντρίζι (Γιαν Ράγκενσμπουργκ) – Επιθετικοί: Μουρίκι (Μαγιόρκα), Μούγια (Αντβέρπ), Ραχμάνι (Μπάλκανι)

Κόσοβο Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια του.

ΑΝΔΟΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Ρουμανία, για τα προκριματικά του Euro 2024. Βρέθηκε πίσω στο 34ο λεπτό, δεχόμενη και ένα δεύτερο τέρμα στο 49′. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 61′, όταν και αποβλήθηκε ο Μαρκ Ρεμπές.

Ξεκίνημα με το αριστερό για την Ανδόρα, στα προκριματικά του Euro 2024. Στην πρεμιέρα του περασμένο Σαββάτου, η ομάδα του Κόλντο Άλβαρες υποδέχθηκε τη Ρουμανία, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι και δεν απείλησε ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους. Βρέθηκε πίσω λίγο μετά το μισάωρο, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Έπαιξε και με δέκα παίκτες στο τελευταίο μισάωρο, αλλά κράτησε το σκορ μέχρι τέλους.

Με το υλικό που διαθέτει δεν είναι ικανή να ελπίζει σε πολλά, με το στόχο να είναι πάντοτε η θετική παρουσία σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Δεν υπολογίζεται για το αποψινό ματς ο Μαρκ Ρεμπές, που αποβλήθηκε στην πρεμιέρα. Τον Ιούνιο τα δυο επόμενα παιχνίδια της για τα προκριματικά, όταν και θα παίξει κόντρα σε Ελβετία (16/06 εντός) και Ισραήλ (19/06 εκτός).

Εθνική Ανδόρας Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Γκόμες (Σάντα Κολόμα), Άλβαρες (Βιγιαρεάλ Β), Πιρές (Βιανένσε) – Αμυντικοί: Αλαβέδρα (Πριμόριε), Λοβέρα (Σαν Κριστομπάλ), Μαρκ Βάλες (Ρεάλ Ουνιόν), Γκιγιέν (Μονζόν), ντε Πάμπλος (Σάντα Κολόμα), Μαρκ Γκαρθία (Ενγκορντάνι), Χ. Ρούμπιο (Ίντερ Κλουμπ Εσκάλντες), Σαν Νικολάς (Αθλέτικ Κλουμπ Εσκάλντες), Γ. Ρούμπιο (Ενγκορντάνι), Σερβός (Ρούνταρ) – Μέσοι: Ρεμπές (Σάντα Κολόμα), Χ. Βιέιρα (Ενγκορντάνι), Μ. Βιέρια (Μονζόν), Πουγιόλ (Ενγκορντάνι), Έρικ Βάλες (Ταμαριτέ) – Επιθετικοί: Ι. Φερνάντεθ (Μονζόν), Μπερνάτ (Ενγκορντάνι), Μαρτίνεθ (Αθλέτικ Κλουμπ Εσκάλντες), Ρόσας (Μπέτις), Ρ. Φερνάντεθ (Σαν Κριστόμπαλ)