*12η αγωνιστική.

* Στα 6 τελευταία, μόνο σε 1 νίκησε φιλοξενούμενη ομάδα, η Γκενκ το 2021.

* Από το 2018 και μετά, σε 9 αναμετρήσεις δεν έχουν σημειωθεί ποτέ πάνω από 3 γκολ σε ένα παιχνίδι.

ΚΟΡΤΡΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-0 της Κλαμπ Μπριζ με γκολ του Ντέιβις (36’), η αντίπαλος έχασε πέναλτι με τον Σκοβ Όλσεν στην επανάληψη (76’).

Τη μία ευκαιρία που είχε σε όλο το ματς, τη μετέτρεψε σε γκολ και ενώ η εικόνα του αγώνα ήταν για να μην πάρει ούτε βαθμό, τους πήρε όλους. Βοήθησε και η τύχη, αλλά κυρίως η εμφάνιση του γκολκίπερ Φαντενμπέρχε, ο οποίος ήταν σίγουρα ο MVP του αγώνα.

Με τη νίκη αυτή, προσπέρασε ξανά τη Βέστερλο από την οποία είχε χάσει την προηγούμενη αγωνιστική, 1-0 εκτός. “Είμαστε πολύ καλή ομάδα για να βρισκόμαστε σε αυτήν τη βαθμολογική θέση” σημείωσε ο κόουτς Ντε Μπουκ.

Δεν αναφέρθηκε κάποιο νέο πρόβλημα.

Κόρτραϊκ Στατιστικά

* Στα 4 τελευταία έχει 3 under 1,5, G/G & over 2,5 το άλλο που ξέφυγε εντελώς.

* Τρέχει ένα 2/2 εντός με νίκες με 1 γκολ διαφορά.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΕΝΚ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη χωρίς γκολ με τη Φερεντσβάρος εντός για το Κόνφερενς Λιγκ. Είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα, αποβλήθηκε ο φορ Αροκοντάρε.

Δέσμια των ισοπαλιών σε πρωτάθλημα και Κόνφερενς Λιγκ, χάνει πολύ δύσκολα, αλλά δεν κερδίζει κιόλας. Σαφώς και δεν είναι επιτυχία ο βαθμός με τους Ούγγρους με τους οποίους βρίσκεται σε τριπλή ισοβαθμία μαζί με τη Φιορεντίνα, ωστόσο θα μπορούσε να μην είχε πάρει καν αυτόν, αν ο γκολκίπερ Φάντερφορτ δεν έκανε κάποιες πολύ καίριες επεμβάσεις, τις λίγες φορές που χρειάστηκε.

Στο πρωτάθλημα πάντως την περασμένη αγωνιστική ξέφυγε από το δίχτυ των ισοπαλιών και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, διέλυσε τη Μέχελεν εντός με 4-0. Ξεκάθαρα έπαιξε ρόλο και η κάκιστη φόρμα των αντιπάλων, αλλά και η δική της εμφάνιση ήταν πολύ καλή, ειδικά στο πρώτο μέρος δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν ανάσα.

Πονηρή έξοδος στην Κόρτραϊκ απέναντι σε μια ομάδα που την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε την Κλαμπ Μπριζ. Μόνο να χάσει έχει από το ματς, απαιτείται από εκείνη να πάρει το διπλό κι αν δεν τα καταφέρει, θα είναι αποτυχία. Αυτό σαφώς και στρεσάρει περισσότερο τον Φράνκεν και τους παίκτες του.

Συνεχίζει χωρίς απουσίες.

Γκενκ Στατιστικά

* Έχει πετύχει τουλάχιστον 1 γκολ στα 4 τελευταία εκτός σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σκοράρει πρώτη στο πρωτάθλημα εδώ και 4 αγωνιστικές, νίκησε μόνο σε 1/4.