* Αήττητη η Σέλμπουρν στα 8 τελευταία μεταξύ τους (6-2-0)!

* Στον 1ο γύρο (17/03): Κορκ – Σέλμπουρν 0-2

* Στο 2ο γύρο (28/04): Σέλμπουρν – Κορκ 2-1

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Τρίτι Γιουνάιτεντ. Ο Χόνοχαν άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό και ο Οβολάμπι το διαμόρφωσε στο 76’.

Αποκούμπι το Κύπελλο για την Κορκ, της οποίας ο στόχος της παραμονής έχει δυσκολέψει αρκετά με τα καλοκαιρινά αποτελέσματα.

Μετά από 5 πρωταθληματικά παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-3), το Σάββατο πέρασε από την έδρα της 7ης ομάδας στη Β΄κατηγορία για να προκριθεί στο 2ο γύρο του FAI Cup.

Μετά από ένα άχρωμο πρώτο ημίχρονο, ο στόπερ της άνοιξε το σκορ με κεφαλιά σε κόρνερ και αφού οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν για την ισοφάριση η Κορκ βρήκε τους χώρους για να “κλειδώσει” την πρόκριση.

Άσχημη η τελευταία εμφάνιση στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε εύκολα στο “εξάποντο” από τους Σλάιγκο Ρόβερς (3-0) και βρέθηκε στο -5 από τις θέσεις παραμονής.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γουίνμπο (μέσος), Κρόουλι (φορ), αμφίβολος λογίζεται ο Βάριαν (μέσος).

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μποέμιανς. Ο Αφολάμπι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 31ο λεπτό.

Ολοκληρώθηκε πολύ νωρίς η πορεία της Σέλμπουρν στο FAI Cup, πραγματοποίησε αναιμική εμφάνιση την προηγούμενη Παρασκευή στο γειτονικό ντέρμπι, ήταν κολακευτικό για την ίδια το τελικό σκορ.

Πιέστηκε από νωρίς στην έδρα της Μποέμιανς, απειλήθηκε σε ροή αγώνα, παραχώρησε απανωτά κόρνερ και σε ένα από αυτά πληγώθηκε από τον φορμαρισμένο φορ των γηπεδούχων. Ανύπαρκτη η αντίδρασή της στην συνέχεια, δεν κατάφερε να απειλήσει παρότι πήρε μέτρα στο γήπεδο, ενώ κινδύνεψε πολλάκις στις αντεπιθέσεις.

Μία εβδομάδα νωρίτερα απέτυχε να διαχειριστεί το προβάδισμά της σε 3ο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδια για να μείνει στο 1-1 αυτή τη φορά με την Μποέμιανς.

Είναι σταθερά στη μέση της βαθμολογίας, δίχως κίνδυνο παραμονής, δίχως ιδιαίτερες βλέψεις για ευρωπαϊκή έξοδο.

Σταθερές οι απουσίες των τραυματιών Γκρίφιν (αρ. μπακ), ΜακΜάνους (μέσος) και Σμιθ (φορ), νέο πρόβλημα αυτό του Μπάρετ (στόπερ) που χτύπησε στο προηγούμενο ματς.