*20η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Κορκ Σίτι – Ντάνταλκ 1-0, Ντάνταλκ-Κορκ Σίτι 2-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Κορκ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Μποέμιανς με τον Χίλι στο 73’ να ανοίγει το σκορ και παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον ΜακΝτόνελ στο 87’, ένα λεπτό αφότου είχε γλιτώσει από το δοκάρι της, πήρε τη νίκη με γκολ του Κρέζιτς στο 88ο λεπτό.

Η Κορκ Σίτι επιβεβαίωσε την πολύ καλή της αγωνιστική κατάσταση, αφού κέρδισε και την Μποέμιανς, με 2-1 εντός έδρας, πετυχαίνοντας τέταρτη συνεχόμενη νίκη. Οι τρεις εξ αυτών ήταν στα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έπαιξε στο γήπεδό της.

Με αυτούς τους 12 βαθμούς έχει βρεθεί μετά από καιρό στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Ιρλανδίας, τελευταία παραμονής. Αλλά σε απόσταση βολής, στο +1, από την ένατη που οδηγεί στα πλέι άουτ για παραμονή στην κατηγορία, έχοντας ξεφύγει πάρα πολύ, στο +15 από την τελευταία που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό.

Τραυματίες και απόντες είναι οι μεσοι Κρόουλι, Μπάργκαρι, Γουίνμπο.

Κορκ Σίτι Στατιστικά

*Εχει 3/4 N/G μαζί με under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Έχει 5/10 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 5/10 N/G εντός έδρας

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Προηγούμενο ματς: Η Ντάνταλκ κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Γιου Σι Ντι, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Ντόιλ μόλις στο έβδομο λεπτό. Ισοφάρισε σχετικά σύντομα, με πέναλτι του Χόμπαν στο 23’, ενώ προηγήθηκε πριν λήξει το ημίχρονο με τέρμα του Κέλι στο 41’. Και στο δεύτερο ημίχρονο σφράγισε τη νίκη της με δύο τέρματα του Χόμπαν στο 53’ και στο 69’.

Η Ντάνταλκ “κοψοχόλιασε”, αφού δέχθηκε πρώτη γκολ, αλλά τελικά κέρδισε με 4-1 εντός έδρας την ουραγό Γιου Σι Ντι, σε ένα παιχνίδι που ήταν υποχρεωμένη να το πάρει, έχοντας τον ρόλο του φαβορί. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερα παιχνίδια στα οποία είχε τρεις ήττες. Μάλιστα μακριά από την έδρα της έχει τρεις σερί ήττες στους τελευταίους αγώνες της.

Είναι οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 6η θέση του, στο -6 από την τρίτη και τελευταία θέση που οδηγεί σε κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο της επόμενης σεζόν. Αλλά είναι στο +9 από την ένατη που οδηγεί στα πλέι οφ για την παραμονή στην κατηγορία.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι αμυντικοί Μάουντνεϊ, Μπένσον, μάλλον θα λείψουν και οι ΜακΚορτ (ΑΜ), Λιούις (ΜΕ) που έχουν κάποιες ενοχλήσεις.