16η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη χρονικά αναμέτρηση μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Την πρώτη της ήττα μετά από τέσσερα παιχνίδια και με απολογισμό μια νίκη και τρεις ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Κοριτίμπα. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Εντουάρντο Μπαπτίστα φιλοξενήθηκε από την Γκουαρανί, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1. Ο Γκιλέρμε Παρέδε σημείωσε το μοναδικό τέρμα για την ομάδα του, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1. Πέμπτο σερί παιχνίδι της που σκοράρει.

Με 23 βαθμούς, βρίσκεται στην όγδοη θέση, όπου “συγκατοικεί” με την Γκουαρανί, ενώ απέχει μόλις τρεις από την πρώτη τετράδα. Εξαιρετική η εντός έδρας εικόνα της, όπου σε εφτά παιχνίδια μετράει έξι νίκες και μια ισοπαλία. Φανέλα βασικού θα πάρουν απόψε οι Ράφαελ Λίμα (ΑΜ 0/0) και Ζόνατας Μπελούσο (ΕΠ 1/0), όπως δήλωσε ο τεχνικός Εντουάρντο Μπαπτίστα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Γκουαρανί για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Interwetten)

Το Κοριτίμπα – Σάο Μπέντο παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας (Κλικ Εδώ)

ΣΑΟ ΜΠΕΝΤΟ

Δεν έχει πανηγυρίσει τη νίκη εδώ και πέντε παιχνίδια η Σάο Μπέντο, όπου και μετράει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρκίνιος Σάντος φιλοξένησε την Πόντε Πρέτα από την οποία και ηττήθηκε με 0-2, δεχόμενη από ένα γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και στα πρώτα της επανάληψης.

Τέταρτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Λοντρίνα (0-1 εντός), Κρισιούμα (1-0 εκτός) και Κλαμπ ντε Ρεγκάτας (1-0 εκτός), ενώ ήταν το πέμπτο σερί ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει. Υποχώρησε έτσι στην 16η θέση, με 17 βαθμούς, ούσα ένα πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Αγνοεί το διπλό στο φετινό πρωτάθλημα, μετρώντας κατά σειρά πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες. Τραυματίστηκε στην προπόνηση και θα απουσιάσει ο Ντόουγκλας Άσσις (ΑΜ 11/2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Πόντε Πρέτα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.