*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Λοντρίνα – Κοριτίμπα 3-2

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Η Κοριτίμπα επέστρεψε στις ήττες έπειτα από δύο σερί νίκες, χάνοντας 2-1 εκτός έδρας από την Βίλα Νόβα, με όλα τα τέρματα να μπαίνουν στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε να χάνει σχετικά γρήγορα, με πέναλτι στο 18’, μέχρι να συνειδητοποιήσει τι έγινε δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 30’ και παρότι μείωσε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, από στατική φάση, δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά. Παραμένει λοιπόν σχετικά πίσω από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, στο -7, ενώ είναι στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο τεχνικός της, Τσέκο, ανέλαβε την ευθύνη για την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου, λέγοντας πως αποφάσισε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, στην προσπάθεια να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, γιατί και ένας βαθμός θα ήταν σημαντικός. Αλλά διαπίστωσε πως η ομάδα του παρουσίασε το γνωστό της φετινό πρόβλημα, δηλαδή την αναποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια και στη δημιουργία φάσεων. Πάντως παραμένει αισιόδοξος σχετικά με την άνοδο, λέγοντας πως το 80% των αγώνων τους θα είναι με ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο με αυτούς. Φτάνει να αρχίσουν να τους κερδίζουν.

Προβλήματα τραυματισμών που τους στέρησαν τη συμμετοχή στα τελευταία παιχνίδια της ομάδας τους αντιμετωπίζουν οι πλάγιοι μπακ Κάρλος Σέζαρ, Γουίλιαμ Ματέους, οι μέσοι Εντουάρντο, Τσικίνιο, που θα λείψουν και απόψε, μαζί με τους τιμωρημένους Βινίσιους Κις (ΜΕ), Ραφαέλ Λίμα (ΑΜ). Επιστρέφει από τιμωρία ο πρώτος της σκόρερ Γκιγιέρμε Παρέντε (ΕΠ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Κοριτίμπα έχασε 2-1 εκτός έδρας από τη Βίλα Νόβα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 9/12 under 2,5 εντός στο πρωτάθλημα.

Το Κοριτίμπα – Λοντρίνα παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας (Κλικ Εδώ)

ΛΟΝΤΡΙΝΑ

Η Λοντρίνα κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μπραζίλ Ντε Πελότας χάρη σε ένα πέναλτι του Νταγκομπέρτο στην εκπνοή του ημιχρόνου, αποκτώντας σε αυτή τη φάση και αριθμητικό πλεονέκτημα. Εχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν και τόσο αποτελεσματική, έχοντας και δοκάρι πριν το πέναλτι, αν και στο δεύτερο ημίχρονο μάλλον φάνηκε βολεμένη που δεν κινδύνευε. Αυτό το αποτέλεσμα την βοήθησε να ξεφύγει στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μακριά από την έδρα της έχει τρεις σερί ήττες, τέσσερις στα έξι τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει.

Αυτό είναι που προβληματίζει και τον τεχνικό της, Ρομπέρτο Φονσέκα, που από τότε που ανέλαβε δεν έχει νίκη εκτός έδρας. Βέβαια έχει βελτιωθεί και κερδίζει στην έδρα της, αλλά η απόσταση της από την ζώνη του υποβιβασμού δεν είναι τέτοια που να μπορεί να νιώθει άνετα και πρέπει να μαζέψει και βαθμούς μακριά από αυτήν.

Μακροχρόνια εκτός είναι οι τραυματίες Ιγκόρ Μιράντα (ΑΜ), Λορέντσι (ΜΕ), Σαφίρα (ΕΠ), Ολάβο (ΜΕ), ενώ κάποιες ενοχλήσεις που θα τους στερήσουν τη συμμετοχή νιώθουν και οι Λουιζάο (ΑΜ), Κάρλος Ενρίκε (ΕΠ), αλλά έγιναν καλά και είναι διαθέσιμοι ο έμπειρος επιθετικός Τιάγκο Ριμπέιρο και ο μέσος Ζερμάνο. Τιμωρημένος είναι ο Παουλίνιο Μοτσελίν (ΕΠ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Λοντρίνα κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μπραζίλ Ντε Πελότας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 8/12 under 2,5 εκτός στο πρωτάθλημα.