*11η αγωνιστική

*Αήττητη στα οκτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια η Κοριτίμπα, με έξι νίκες.

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κοριτίμπα έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Γκοϊάς, αν και προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Ματέους Φρίτζο, δεχόμενη την ισοφάριση στο 26’ από τον Λουίζ Ενρίκε.

H Κοριτίμπα κατάφερε να αποφύγει την ήττα σε μία δύσκολη έδρα, αυτή της Γκοϊάς, φέρνοντας 1-1. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους έξι τελευταίους αγώνες, με τρεις νίκες και έχοντας χάσει μόνο από την Σεαρά σε αυτό το διάστημα.

Συνεχίζει να μην έχει νίκη στο εθνικό πρωτάθλημα εκτός έδρας, με τρεις νίκες σερί στο γήπεδό της, εκεί που έχει ηττηθεί μόνο από την Σπορτ Ρεσίφε, στο εθνικό πρωτάθλημα.

Γενικώς παρουσιάζεται καλύτερη στο γήπεδό της, παρά μακριά από αυτό, ενώ το προηγούμενο παιχνίδι ήταν το πρώτο του Φάμπιο Ματίας στον πάγκο της.

Στα θετικά, η επιστροφή του Σεμπαστιάν Γκόμεζ, βασικού μέσου της ομάδας, που “κόπηκε” τελευταία στιγμή από την αποστολή της Κολομβίας για το Κόπα Αμέρικα. Βέβαια ίσως τον επηρεάσει ψυχολογικά, μένει να φανεί εντός αγωνιστικού χώρου.

Κοριτίμπα Στατιστικά

*11/13 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*12/15 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Λέο Περέιρα στο 19ο λεπτό. Μάλιστα ανέτρεψε την κατάσταση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τέρματα των Ζουνίνιο (48’), Φαμπίνιο (56’).

Η Αμέρικα Μινέιρο κέρδισε και την Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας με 2-1 εντός έδρας, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες. Βέβαια μόνο μία εξ αυτών ήταν μακριά από την έδρα της, έχοντας χάσει και στο άλλο παιχνίδι που έδωσε εκτός, με την Παϊσαντού.

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη της στους 11 τελευταίους αγώνες, ενώ γενικότερα στα 21 παιχνίδια της μέσα στο 2024 έχει 13 νίκες, με τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα, αμφότερες εκτός έδρας και με ίδιο σκορ, από Μαρινγκά, Ατλέτικο Μινέιρο και Παϊσαντού (με 2-0).

Με αυτά τα αποτελέσματα και κυρίως τη δυναμική της έδρας της, έχει ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πριν την έναρξη της αγωνιστικής, αλλά μόλις στο +3 από την 5η θέση που δεν εξασφαλίζει καν άνοδο!