*10η αγωνιστική

*Τα δύο τελευταία χρόνια που έχει ταξιδέψει σε αυτό το γήπεδο η Κουιάμπα έχει γνωρίσει ισάριθμες ήττες.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Η Κορίνθιανς έχασε 3-0 εκτός έδρας από την Ιντεπεντιέντε Βάλε, με τα δύο γκολ να τα δέχεται μέσα σε εφτά λεπτά στο πρώτο ημίχρονο από τον Χόγιος (17’, 24’), ενώ το τρίτο ήρθε από τον Σορνόζα στο 69’.

Η Κορίνθιανς έχασε με 3-0 από την Ιντεπεντιέντε Βάλε στο Εκουαδόρ, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Κόπα Λιμπερταδόρες. Και τώρα θα παλέψει με την Λίβερπουλ Ουρουγουάης για να διατηρήσει την τρίτη θέση του ομίλου που οδηγεί στα πλέι οφ για τη φάση των “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Παρόλο που αυτή ήταν μόλις η δεύτερη σερί ήττα της, δεν τα πηγαίνει καλά ούτε στο εθνικό πρωτάθλημα, εκεί που βρίσκεται στην τελευταία θέση παραμονής του βαθμολογικού πίνακα, στην 16η συγκεκριμένα, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 για την ακρίβεια, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Τραυματίες και απόντες είναι ο επιθετικός Μοσκίτο και οι μέσοι Παουλίνιο, Καντίγιο.

Κορίνθιανς Στατιστικά

*Εχει 7/8 under 2,5 στα τελευταία της παιχνίδια

*Εχει εφτά συνεχόμενα Ν/G

*Εχει 12/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 8/15 G/G εντός έδρας

ΚΟΥΙΑΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κουιάμπα κέρδισε με 0-1 εκτός έδρας την Γκοϊάς, χάρη σε τέρμα του Ντέιβερσον στο 54ο λεπτό, αν και είχε ευκαιρίες να προηγηθεί νωρίτερα, όμως θα μπορούσε και να είχε δεχθεί γκολ. Και μετά το τέρμα που δέχθηκε δεν απε ιδιαίτερα με ισοφάριση.

Η Κουιάμπα δείχνει ανεβασμένη, αφού πήρε εφτά βαθμούς στις τρεις τελευταίους αγωνιστικές μετά και το εκτός έδρας 0-1 στην Γκοϊάς. Και το εντυπωσιακό είναι πως και οι δύο νίκες της ήρθαν μακριά από την έδρα της, όπως παίζει και σήμερα. Μάλιστα και οι τρεις νίκες της σε όλο το εθνικό πρωτάθλημα έχουν επιτευχθεί εκτός έδρας! Αλλά τώρα καλείται να κερδίσει σε ένα γήπεδο που δεν τα έχει καταφέρει ποτέ!

Είναι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, αν και βγήκε εκτός ζώνης υποβιβασμού, στην 14γ θέση του, αποκτώντας μάλιστα την ελάχιστη απόσταση ασφαλείας από αυτήν, ούσα στο +4

Μακροχρόνια τραυματίας είναι  ο αριστερός μπακ Γουέντελ και κάποιες ενοχλήσεις έχει και ο αριστερός μπακ Καλμόν που θα λείψει, όπως και οι τιμωρημένοι Μαρλόν (ΑΜ), Ρανιέλε (ΜΕ), αλλά και ο επιθετικός Ζόναθαν Καφού που είναι δανεικός από τη σημερινή αντίπαλο.