*12η αγωνιστική.

ΚΟΡΔΟΒΑ

Ανεπιτυχές το ντεμπούτο του Χουάν Μερίνο στον πάγκο της Κόρδοβα, καθώς είδε τη νέα του ομάδα να χάνει εκτός έδρας απ’ την Οβιέδο. Ανταγωνιστική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν «κλειστό» και χωρίς πολλές φάσεις, από μια άτυχη στιγμή ήρθε το 1-0 στο 59’ και στη συνέχεια η Κόρδοβα δεν είχε επιθετικές λύσεις. Σίγουρα ήταν βελτιωμένη στο αμυντικό κομμάτι, ωστόσο αυτό δεν αρκεί για να τη επαναφέρει στο μονοπάτι των θετικών αποτελεσμάτων. Από πέντε ήττες στις τελευταίες έξι αγωνιστικές έρχεται η Κόρδοβα, που έχει μείνει πάρα πολύ χαμηλά στην κατάταξη, τη βρίσκουμε στην 19η θέση με μόλις 9 πόντους, στο -10 πλέον απ’ την εξάδα, όπου θεωρητικά έχει ως στόχο να τερματίσει. Στο 2-0-3 το εντός έδρας ρεκόρ της στο πρωτάθλημα, δέχτηκε 9 γκολ στις ήττες της!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 για την Κόρδοβα κόντρα στην Οβιέδο.

Στατιστικό: 10/13 Over 2.5 μετράει η Κόρδοβα σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Stoiximan).

Το Κόρδοβα – Νουμάνθια παίζει στον Stoiximan

ΝΟΥΜΑΝΘΙΑ

Δεν άργησε να επιστρέψει στις ήττες η Νουμάνθια, αυτή τη φορά όμως ήταν εντός έδρας, η πρώτη για φέτος. Υποδέχτηκε τη Γρανάδα και «πλήρωσε» το πολύ κακό της ξεκίνημα, έμεινε πίσω στο σκορ στο 6’, αγχώθηκε και δεν είχε τρόπο να δημιουργήσει, το 0-2 στο 38’ έβαλε τις βάσεις για το διπλό. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Νουμάνθια στο πρώτο λεπτό του δεύτερου 45λεπτου, όπου έμεινε με 10 παίκτες, ωστόσο μείωσε στο 89’ με πέναλτι και πίεσε για την ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις η Γρανάδα τελείωσε το ματς με το 1-3. Πρώτη εντός έδρας ήττα για φέτος για τη Νουμάνθια, δεύτερη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (1-1-2), έμεινε στους 18 πόντους και την 8η θέση, μόλις στο -2 απ’ την κορυφή. Μεσοβδόμαδα ο κόουτς Αράσατε παρέταξε ενδεκάδα με αρκετούς βασικούς κόντρα στη Μάλαγα για το Κύπελλο, είδε την ομάδα του να χάνει απ’ το 21’, όμως κρατούσε τα γκολ για το φινάλε. Σκόραρε δύο φορές στις καθυστερήσεις και πήρε τη νίκη 2-1, αποκτώντας παράλληλα προβάδισμα πρόκρισης!  Επιστρέφει ο Ντιαμάνκα (Μέσος, 8,1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 για τη Νουμάνθια κόντρα στη Μάλαγα για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Μόλις 1 γκολ σκόραρε η Νουμάνθια στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (0-2-2).