*4η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Κοπεγχάγη – Σίλκεμποργκ 1-3, Σίλκεμποργκ – Κοπεγχάγη 0-3

*Στο κύπελλο: Κοπεγχάγη – Σίλκεμποργκ 0-2, Σίλκεμποργκ – Κοπεγχάγη 1-2

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Κορνέλιους στο 11ο λεπτό, για να δεχθεί την ανατροπή προσωρινά (20′, 41′), πριν ισοφαρίσει με το πέναλτι του Ντικς στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος η Κοπεγχάγη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ φιλοξενήθηκε από τη Μίντιλαντ, με την οποία έμειναν στο 2-2. Αν και ήταν αυτή που προηγήθηκε από νωρίς, η συνέχεια δεν ήταν αυτή που περίμενε, δεχόμενη την ανατροπή μέχρι την ανάπαυλα. Είχε επιθετικό μονόλογο στο δεύτερο ημίχρονο και εν τέλει έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις από το σημείο του πέναλτι.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο ήττες που υπέστη από Μπρόντμπι (1-2 εντός) και Νόρντζελαντ (2-1 εκτός), γεγονός που την αφήνει στην τρίτη θέση και στο -6 από την κορυφή. Πανηγύρισε δυο νίκες στα πέντε τελευταία εντός της (2-1-2). Επιστρέφουν στην αποστολή οι Μέλινγκ και Φρόχολντ, που ξεπέρασαν τον τραυματισμό τους.

Κοπεγχάγη Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Νόρντζελαντ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 46ο λεπτό.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη εδώ και 13 παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Σίλκεμποργκ, σε ένα σερί όπου και μετράει τέσσερις ισοπαλίες και εννέα ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν υποδέχθηκε τη Νόρντζελαντ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Ήταν αρκετά ανταγωνιστική και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο της, όμως δεν είχε απάντηση στο τέρμα που δέχθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, παρά τις ευκαιρίες της.

Πρώτη ήττα μετά τις δυο ισοπαλίες που απέσπασε κόντρα σε Άαρχους (2-2 εντός) και Μπρόντμπι (1-1 εκτός), οπότε και παραμένει ουραγός σε αυτά τα πλέι οφ. Στόχος της εξάλλου είναι το κύπελλο, όπου στον τελικό θα παίξει κόντρα στην Άαρχους (09/05). Πήρε ένα βαθμό στις έξι τελευταίες εξόδους της. Εξέτισε την τιμωρία του ο φορ Αλεξάντερ Λιντ.