* 3η Αγωνιστική

* Ο πρώτος του ομίλου προκρίνεται απευθείας στους “16” του θεσμούς, ο δεύτερος παίζει playoffs με ομάδα που έχει τερματίσει 3η στον όμιλό της στο Europa League.

* Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι, το 2013 ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει την Κοπεγχάγη 2-0 σε φιλικό προετοιμασίας

* H Κοπεγχάγη εχει αντιμετωπίσει δύο φορές τον Παναθηναϊκό, το 2007 έχασε 0-1 εντός έδρας σε μονό παιχνίδι για όμιλο του Κυπέλλου UEFA. Το 2010 πήρε ρεβάνς με δύο νίκες σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ (0-2 στην Αθήνα, 3-1 στο Πάρκεν).

* Ο ΠΑΟΚ έχει αντιμετωπίσει δύο φορές ομάδες από τη Δανία. Το 1977 αποκλείστηκε από τη Βέιλε για το Κύπελλο Κυπελλούχων και το 2015 απέκλεισε την Μπρόντμπι στα playoffs του Europa League με νίκη 5-0 στην Τούμπα και ισοπαλία 1-1 στη ρεβάνς.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιβεβαίωσε ότι δεν είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση η Κοπεγχάγη και έπειτα από τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες, “γκέλαρε” και πάλι στο πρωτάθλημα Δανίας και έμεινε στο -3 από την κορυφή και τη Μίντιλαντ. Ήταν κακή την Κυριακή στην έδρα της Σοντερίσκε για ένα ημίχρονο, από το πουθενά κόντεψε να γυρίσει το ματς στο φινάλε, αλλά αστόχησε σε πέναλτι. Αυτό ήταν το δεύτερο σερί 1-1 εντός συνόρων, είχε “κολλήσει” και με τη Βίμποργκ στο Πάρκεν (03/10).

Στο Conference League από την άλλη τα έχει πάει εξαιρετικά, με 2/2 νίκες με το ίδιο σκορ μάλιστα. Στην πρεμιέρα της Μπρατισλάβας πέτυχε σπουδαίο διπλό κόντρα στη Σλόβαν (1-3) και στις 30 Σεπτεμβρίου λύγισε τη Λίνκολν Ρεντ Ιμπς στο “Πάρκεν” (3-1). Πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ στο 4′, ισοφαρίστηκε στο 33′, αλλά ο Βιντ εφησύχασε το κοινό πριν το ημίχρονο (45+2′). Ο Στάγκε στο 52′ πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του Θόρουπ, που θα μπορούσε να ανοίξει κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Σταθερά εκτός οι μέσοι Ζέκα και Φαλκ, επιστρέφει από την καραντίνα ο στόπερ Κοτσολάβα. Αμφίβολοι για το αποψινό παιχνίδι οι Στάγκε, Κρίστανσεν και Βίλτσεκ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Σοντερίσκε. Μεγάλη ευκαιρία για τη Σοντερίσκε στο 25′ με γεμάτο δοκάρι, δύο λεπτά αργότερα έχασε πλάγιο τετ α τετ η γηπεδούχος ομάδα. Σύμφωνα με τη ροή του αγώνα ήρθε το 1-0 στο 33′, σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Κοπεγχάγης. Διαφορετική η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Κοπεγχάγη αντέδρασε. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, έβαλε τη Σοντερίσκε μέσα στην περιοχή της και βρήκε την ισοφάριση με τον Πεπ Μπιέλ στο 65′, ο οποίος ευνοήθηκε από κόντρα. Συνέχισε να πιέζει, δεν έφτιαξε όμως άλλη μεγάλη φάση σε ροή αγώνα, στο 86′ κέρδισε πέναλτι σε ανόητο χέρι γηπεδούχου αμυντικού. Ο Βιντ όμως, που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Stoiximan)

* Δέχθηκε γκολ και στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Over 3.5 και τα τέσσερα φετινά ευρωπαϊκά της παιχνίδια, η ίδια σκόραρε 20 φορές!

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΠΑΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επέστρεψε με καλό μομέντουμ από τη διακοπή και το σκόρπισε μέσα σε ένα ημίχρονο την Κυριακή. Με “αυτοκτονικές” τάσεις η ομάδα του Λουτσέσκου στο εντός έδρας παιχνίδι με το Βόλο, διαχειρίστηκε πολύ λάθος το ευρύ προβάδισμά του, ήταν και άτυχος γιατί έχασε πάμπολες ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα γκολ. Έπεσε έτσι από την κορυφή της Σούπερ Λιγκ, πήγε στο -1 από τον Ολυμπιακό, στην (άδεια) έδρα του οποίου αγωνιζεται την Κυριακή.

Είχαν προηγηθεί οι δύο καλύτερες φετινές του εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, το πειστικό 2-0 επί της ΑΕΚ στην Τούμπα και το εύκολο διπλό στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ (1-3). Ενδιάμεσα, για τη 2η αγωνιστική του Conference League φάνηκε κουρασμένος σωματικά και πνευματικά υποδεχόμενος τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και έμεινε στο 1-1, παρότι προηγήθηκε πολύ νωρίς με τον Άκπομ. Ούτε στην πρεμιέρα του ομίλου άρεσε ο Δικέφαλος του Βορρά, παρότι πέρασε από το Γιβραλτάρ με 0-2 επί της Λίνκολν.

Σταθερά εκτός οι Ίνγκασον και Κρέσπο, απών από την αποστολή και ο Κούρτιτς. Ως γνωστόν, εκτός ευρωπαϊκής λίστας είναι οι Καγκάβα και Ροντρίγκο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (4-4) με το Βόλο. Στην πρώτη επιθετική επίσκεψη των Θεσσαλών δέχθηκε το 0-1 (14′), από λάθος κοντρόλ του Σβαμπ. Εντυπωσιακή η απαντησή του, έστησε επιθετικό πάρτι από το 24′ ως το ημίχρονο με “καρέ” τερμάτων. Με αυτογκόλ από κεφαλιά του Μιχαηλίδη (24′), με τον Άκπομ (30′) σε κενή εστία από ασίστ του Βιεϊρίνια και με το Ζίφκοβιτς (32′ & 42′) να εκμεταλλεύεται παράλληλες μπαλιές του Μπίσεσβαρ από αριστερά. Χαλάρωσε υπερβολικά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λουτσέσκου, με το Ρουμάνο τεχνικό να φέρει μεγάλη ευθύνη για τη διαχείριση του σκορ και τις αργοπορημένες αλλαγές. Δέχθηκε τρία εύκολα γκολ, στο 54′ από τον Μπαρτόλο, στο 62′ από το Ροσέρο και στο 82′ από το Ράινερ. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο δεξιός μπακ Τέιλορ στα δύο πρώτα εξ αυτών, ο οποίος έγινε αλλαγή στο 4-3. Μοιραίος ο Βιεϊρίνια, απέτυχε από τα 11 βήματα στο 80′. MVP του αγώνα, παρά τα 4 γκολ που δέχθηκε ο κίπερ του Βόλου Κλέιμαν, με πολλές μεγάλες επεμβάσεις.