19η αγωνιστική

*Αήττητη η Κοπεγχάγη στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Άαλμποργκ, έχοντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Άαλμποργκ – Κοπεγχάγη 1-3

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Σόρενσεν στο 14ο λεπτό, βρήκε δεύτερο τέρμα με τον Ντάραμι στο 51′ και δυο λεπτά μετά ο Λεράγκερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δυναμική επιστροφή για την Κοπεγχάγη στο πρωτάθλημα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ φιλοξενήθηκε από τη Σίλκεμποργκ, στην έδρα της οποίας πήρε μια εντυπωσιακή νίκη με 0-3. Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, για να φύγει με το διπλό.

Διατηρείται έτσι σταθερά στην τρίτη θέση, ενώ εκμεταλλευόμενη την απώλεια της Βίμποργκ, μείωσε στους δυο τη μεταξύ τους διαφορά. Παρέμεινε αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία και είχε τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Αποχώρησε με πρόβλημα ο Χάραλντσον στο παιχνίδι με τη Σίλκεμποργκ, ωστόσο δεν εμπνέει ανησυχία ο τραυματισμός του και αναμένεται να δώσει κανονικά το παρόν σήμερα.

Κοπεγχάγη Στατιστικά

*2-3 Goals τα δέκα τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 65ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Ακόμη μια ήττα πρόσθεσε στην πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα η Άαλμποργκ. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Έρικ Χάμρεν υποδέχθηκε την Άαρχους, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν έδειξε ιδιαίτερα απειλητική, για να ηττηθεί με ένα τέρμα που δέχθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Έφτασε έτσι τις πέντε διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση, οπότε και παραμένει σταθερά στην προτελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 14 βαθμούς. Ηττήθηκε στις έξι από τις εννέα φετινές της εξόδους στο πρωτάθλημα (2-1-6). Ανακοίνωσε την πώληση του αμυντικού Άντερς Χάγκελσκιαερ στη νορβηγική Μόλντε. Εξέτισε την τιμωρία του ο Λαρς Κράμερ.