*Δύο φορές έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Κόουβ Ρέιντζερς-Έιρ 1-2.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Έιρ-Κόουβ Ρέιντζερς 2-2.

ΚΟΟΥΒ ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ρέιθ Ρόβερς με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Βάουγκαν στο 29’, όμως ισοφαρίστηκαν από την εκτέλεση πέναλτι του ΜακΆιντος στο 32’. Το 1-2 πέτυχε ο Ίστον στο 43’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νέιλ στο 90+2’.

Το πάλεψε η Κόουβ Ρέιντζερς και κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας. Μέτριο πρώτο ημίχρονο, έμεινε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα πίσω στο σκορ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα δέχθηκε ακόμη ένα γκολ. Ανέβασε την πίεσή της από εκεί κι έπειτα, μειώνοντας πριν την ανάπαυλα, ενώ στην επανάληψη κράτησε μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους, ισοφαρίζοντας στη συνέχεια, στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μια πολύ καλύτερη εικόνα θα πρέπει να δείξει προκειμένου να ξεπεράσει το δύσκολο εμπόδιο της Έιρ. Δεν είναι σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση, το μόνο θετικό της στοιχείο είναι το γεγονός ότι βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, αλλά πληγώνεται συνεχώς από τα πολλά προβλήματα που έχει αμυντικά. Εντός έδρας είναι πιο μαχητική, όμως και πάλι σπανίως κρατάει ανέπαφη την εστία της. Σημαντικό το να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα σήμερα, αφού μπορεί να αυξήσει την απόστασή της από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Κόουβ Ρέιντζερς Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΕΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Άρμπροουθ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ντέμπσεϊ από την άσπρη βούλα στο 38’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Αντάρκουα στο 57’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μπεν Ελ-Μουανί στο 63’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ΜακΓκίντι στο 76’.

Μέτρια εμφάνιση και στραβοπάτημα για την Έιρ. Καλύτερη στο πρώτο μέρος, είχε τον έλεγχο και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα σε μία από αυτές. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε νωθρά, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν την αδράνεια αυτή, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ σε διάστημα έξι λεπτών. Παρά τις λίγες ευκαιρίες που είχε σε αυτό το ημίχρονο, βρήκε τρόπο να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, σώζοντας εν τέλη την ήττα.

Να ξαναμπεί στο δρόμο των νικών έχει ως στόχο και ίσως έχει την ευκαιρία να το πετύχει, αφού φιλοξενείται από την ομάδα με την χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα. Παρ’ όλα αυτά έχει δείξει αστάθειες το τελευταίο διάστημα, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πλέον στο -4 από την κορυφή. Η εικόνα της στις εξόδους της είναι πολύ καλή, καθώς σκοράρει σε κάθε αναμέτρησή της, αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει καταφέρει να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να χάνει πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για να παραμείνει κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.