*Φάση των «32» για το Κύπελλο Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΟΟΥΒ ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Έιρ, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο ΜακΆλιστερ στο 21’ και το 0-2 ο Ντέμπσεϊ στο 55’. Το 0-3 πέτυχε ο Μούλιν στο 61’ και το 0-4 ο Μπρίντεν στο 82’. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Μούλιν με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 89’.

Κακή εμφάνιση και ακόμα μία βαριά ήττα για την Κόουβ Ρέιντζερς. Τραγικό πρώτο μέρος, ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη προσπάθησε να απειλήσει ανεβάζοντας τις γραμμές της, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρουν χώρους οι φιλοξενούμενοι, διασύροντάς την.

Αντίδραση θέλει να βγάλει, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για τη βαριά ήττα στο πρωτάθλημα. Έχει για τέταρτο σερί ματς το πλεονέκτημα έδρας, αλλά δεν έχει καταφέρει να το εκμεταλλευτεί μέχρι στιγμής σε καμία από αυτές, μετρώντας μόλις μία ισοπαλία. Τραγική αμυντικά, δεν μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ, μετρώντας 19 παθητικό στα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας. Μεσοεπιθετικά μπορεί να γίνει επικίνδυνη αν τις δοθούν οι χώροι, αλλά σε γενικές γραμμές δυσκολεύεται και σε αυτόν τον τομέα.

Κόουβ Ρέιντζερς Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΕΙΡ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Κόουβ Ρέιντζερς, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο ΜακΆλιστερ στο 21’ και το 0-2 ο Ντέμπσεϊ στο 55’. Το 0-3 πέτυχε ο Μούλιν στο 61’ και το 0-4 ο Μπρίντεν στο 82’. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Μούλιν με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 89’.

Εξαιρετική εμφάνιση και διασυρμός για την Έιρ. Μπήκε δυνατά στο ματς, κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που βρήκε, σκοράροντας σε πολλές από τις ευκαιρίες που είχε. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου, αφού οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά αναποτελεσματικοί στο επιθετικό τους κομμάτι.

Ένα παρόμοιο αποτέλεσμα θέλει ιδανικά να αποσπάσει σήμερα, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ανεβασμένη ξανά τελευταία, φαίνεται να βρίσκει και πάλι ρυθμό, σκοράροντας με συνέπεια και δείχνοντας παράλληλα βελτίωση στο αμυντικό της κομμάτι. Είναι δυνατή στις εξόδους της, το απέδειξε στα περισσότερα παιχνίδια της, αφού σκοράρει ασταμάτητα μεσοεπιθετικά.