ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ - ΝΙΟΥΜΠΛΕΝΣΕ Προγνωστικά

* Φάση των «16» του Κυπέλλου Χιλής. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

* Στο πρωτάθλημα: Κομπρεσάλ – Νουμπλένσε 2-0 (4/3/18)

ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ (Β’)

Έστω κι αν χρειάστηκε να φτάσει στη διαδικασία των πέναλτι, η Κομπρεσάλ πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Χιλής επί της Έβερτον. Αφού αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, η Κομπρεσάλ επικράτησε εκτός έδρας στα πέναλτι με 5-4 (1-1 κανονική διάρκεια) την προηγούμενη βδομάδα. Στις έντεκα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Χουέρτα σε όλες τις διοργανώσεις παραμένει αήττητο, σημειώνοντας δέκα νίκες και μία ισοπαλία.

Στις οχτώ κράτησε ανέπαφη την εστία του, ενώ στις έξι σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Κομπρεσάλ κόντρα στη Νουμπλένσε σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Στις τρεις κράτησε ανέπαφη την εστία της. Αξίζει να θυμίσουμε πως πριν από λίγες ημέρες ο προπονητής της Κομπρεσάλ είχε δηλώσει πως το Κύπελλο Χιλής δεν αποτελεί προτεραιότητα.

Προηγούμενο ματς: Η Κομπρεσάλ επικράτησε εκτός έδρας στα πέναλτι της Έβερτον για το Κύπελλο Χιλής.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Κομπρεσάλ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet)

ΝΟΥΜΠΛΕΝΣΕ (Β’)

Παρά την εκτός έδρας ήττα με 2-1 που γνώρισε από την Κόλο Κόλο την Παρασκευή (22/6), η Νουμπλένσε πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Χιλής (σ.σ. είχε επικρατήσει εντός έδρας με 2-0). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Φιέρο, προτού ο Οπάζο διπλασιάσει τα τέρματά τους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά αργότερα ο Μπουσταμάντε!

Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Νουμπλένσε σε όλες τις διοργανώσεις σημείωσε μία νίκη και τέσσερις ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε GG. Στην απόκτηση του Φεντερίκο Ζόελ Ματέος (ΜΕ) προχώρησε η Νουμπλένσε. Ο 25χρονος Αργεντινός ποδοσφαιριστής αγωνίζονταν στην Σαν Τέλμο τις δύο τελευταίες σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Η Νουμπλένσε γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Κόλο Κόλο για το Κύπελλο Χιλής.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Νουμπλένσε σε όλες τις διοργανώσεις.