*34η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Άσκολι – Κόμο 3-3

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΟΜΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Μπάρι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Ιωάννου (18′) και Κουτρόνε (26′), απάντησαν ισάριθμες οι Σεντίρα (48′) και Ντι Τσέζαρε (90+2′).

Με τον βαθμό επέστρεψε από την έδρα της Μπάρι η Κόμο (2-2) πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μπορούσε να σκοράρει περισσότερες από δύο φορές. Έριξε κατακόρυφα ρυθμούς στο δεύτερο και πλήρωσε ακριβά την αμυντική αδράνειά της στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για το συγκρότημα του Λόνγκο, παραμένει αήττητο σε τέσσερις εντός έδρας αγωνιστικές (3-1-0) κρατώντας το μηδέν στις δύο. “Η Άσκολι αποτελεί πιο δύσκολη αντίπαλο από Μπάρι και Τζένοα. Δεν πρέπει να χάσουμε τη δίψα μας”, είπε μεταξύ άλλων ο Ιταλός που ξεκαθάρισε πως νοκ άουτ τέθηκαν σίγουρα οι Πιερότζι και Ντα Ρίβα. Διαθέσιμοι Φάμπρεγκας και Μπασέλι.

ΚΟΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΑΣΚΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Σουντιρόλ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Γκοντό με πέναλτι στο 89′.

Έστω κι αν χρειάστηκε να φτάσει ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′, η Άσκολι δικαιώθηκε για την σπουδαία εμφάνιση που πραγματοποίησε επικρατώντας με 1-0 της Σουντιρόλ στο “Cino e Lillo Del Duca”. Καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι κι ανάγκασε σε έξι αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση στο δεύτερο, διατήρησε τα ηνία και, τελικά, πανηγύρισε το “τρίποντο”. “Κόντρα στην Κόμο θα δώσουμε έναν τελικό παραμονής, πρέπει να την κρατήσουμε από κάτω μας στη βαθμολογία”, είπε ο προπονητής Μπρέντα. Στην αποστολή επιστρέφει ο Νιαχορέ μετά από επτά ολόκληρους μήνες! Εξέτισε ο Καλιγκάρα.