*Αγώνας εξ αναβολής

ΚΟΛΤΣΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Κόλτσεστερ έχασε 0-2 εντός έδρας από την Τζίλιγχαμ, σε έναν αγώνα που έχανε τις ευκαιρίες, με την αντίπαλο της πολύ πιο αποτελεσματική να σκοράρει δύο γκολ, με τον Τουτόντα στο 36’ και με τον Νίκολς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Η Κόλτσεστερ έχασε και από την Τζίλιγχαμ με 0-2 εντός έδρας, ένα αποτέλεσμα – «πισωγύρισμα» για τα όσα θετικά είχε πετύχει στα προηγούμενα παιχνίδια της. Αλλωστε αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες, αν και μόνο μία εξ αυτών ήρθε στο γήπεδό της, εκεί που έχει και τρεις ήττες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

Είναι πάντα εκτός ζώνης υποβιβασμού, παραμένοντας στην 19η του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλησίασε λίγο πιο κοντά, αν και ακόμη έχει μία σημαντική απόσταση ασφαλείας, ούσα συγκεκριμένα στο +6, την ζώνη του υποβιβασμού.

Πάντως ο τεχνικός της, Ματ Μπλούμφιλντ, δέχθηκε έντονη κριτική για κάποιες αλλαγές που έκανε σε ενδεκάδα και τακτικό σύστημα, σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα που είχε κερδίσει η ομάδα του, αλλά δικαιολογήθηκε λέγοντας πώς δεν ασχολείται με συστήματα, ενώ πρέπει να εξετάζει και τη φυσική κατάσταση των παικτών του.

Εκτός του μέσου Τζατζ που δεν θα παίξει ξανά την φετινή αγωνιστική περίοδο, χτύπησε πιο πρόσφατα και ο μέσος Λόνγκσταφ που επέστρεψε στη Νιουκάστλ από την οποία είναι δανεικός, για αποθεραπεία.

Κόλτσεστερ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει 11/17 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 10/17 G/G εντός έδρας

ΣΑΛΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάλφορντ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Σάτον, με δύο γκολ του ΜακΑλενι στο πρώτο ημίχρονο, στο 9’ και στις καθυστερήσεις του, με τον τερματοφύλακα της να δίνει το παρών όταν χρειάστηκε, αποκρούοντας πέναλτι στο 70ο λεπτό.

Η Σάλφορντ έχει να παίξει 10 μέρες, όταν και κέρδισε με 2-0 εντός έδρας την Σάτον, πετυχαίνοντας τέταρτη νίκη στους έξι τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος, όπου έχει ηττηθεί μόνο στο γήπεδο της Μπράντφορντ. Αυτή είναι και η μία από τις δύο συνεχόμενες ήττες της στα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει παίξει μακριά από την έδρα της.

Ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο +1 συγκεκριμένα, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά, εκεί που είναι η σημερινή της αντίπαλος. Και πλησίασε στο -5 την πρώτη τριάδα που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο.

Εχουν επιστρέψει πλέον στις προπονήσεις ο αμυντικός Σέπαρντ και ο μέσος Μάλαν, ο πρώτος ίσως καταφέρει να μπει και στην αποστολή σήμερα, μαζί με τον μέσο Λουντ που είναι σε πορεία επιστροφής. Αλλά θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Νάρτεϊ και ο μέσος Τζένκινς.