*39η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Νιούπορτ-Κόλτσεστερ 1-0

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν και για το κύπελλο φέτος, στο γήπεδο της Νιούπορτ, με τη γηπεδούχο να κερδίζει με 2-0

ΚΟΛΤΣΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Κόλτσεστερ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Τρανμίρ, ισοφαρίζοντας με πέναλτι του Τσίλβερς στο 65ο λεπτό, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του Σόντερς στο 13ο λεπτό, σε έναν αρκετά ισορροπημένο αγώνα.

Η Κόλτσεστερ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας κόντρα στην Τρανμίρ, με αυτή να είναι η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία της, τρίτη στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν έχει κερδίσει. Αλλά και στο γήπεδό της δεν έχει νίκη στα εφτά τελευταία παιχνίδια, με τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Βρίσκεται πάντα χαμηλά, στην 21η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά εξακολουθεί να έχει μία μικρή απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +5 από αυτήν.

Εκτός του μέσου Τζατζ που δεν θα παίξει ξανά την φετινή αγωνιστική περίοδο, πιο πρόσφατα τραυματίστηκαν ο τερματοφύλακας Χόρνμπι, ο αμυντικός Ντάλισον και ο μέσος Σκούσε που θα λείψουν σίγουρα, ενώ αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του μέσου Ασλεϊ που χτύπησε στο προηγούμενο παιχνίδι.

ΝΙΟΥΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Νιούπορτ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Τρανμίρ, σκοράροντας δύο γρήγορα γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με τους Γουίλντινγκ (25’), ΜακΝιλ (29’), ενώ το τρίτο ήρθε από τον Κάβαναχ στο 82ο λεπτό, με την αντίπαλο της απλά να μειώνει με τον Χέντρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Νιούπορτ επικράτησε 1-3 εκτός έδρας της Τρανμίρ, πετυχαίνοντας πρώτη νίκη έπειτα από πέντε αγώνες, αλλά και έπειτα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες. Αλλά ήταν και η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο παιχνίδια μακριά από το γήπεδό της.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά, στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 18η θέση του, αλλά έχοντας πολύ σημαντική απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +11 από αυτήν.

Πέραν του μακροχρόνια τραυματία αμυντικού Ντρίσντεϊλ, ο οποίος σιγά – σιγά επιστρέφει στις προπονήσεις, έχει χτυπήσει και ο Ζανζάλα που έχασε τα δύο τελευταία παιχνίδια, αν και πέρασαν δύο εβδομάδες από τις τελευταίες υποχρεώσεις της ομάδας και ίσως επιστρέψει.