7η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Χιμνάσια Λα Πλάτα.

Ουραγός του πρωταθλήματος η Κολόν, παραμένει η μοναδική ομάδα δίχως νίκη. Με ισοπαλία συνδυάστηκε και το πρώτο ταξίδι της με τον κόουτς Γκοροσίτο στον πάγκο. Χρήσιμο αποτέλεσμα το “Χ” στο πρώην σπίτι του, αλλά ο ίδιος ήταν δυσαρεστημένος από την εικόνα των παικτών του.

Άδικο το 0-0 στη Λα Πλάτα και για τις δύο ομάδες, το παιχνίδι είχε ρυθμό και αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στις δύο περιοχές, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η Χιμνάσια είχε την επιθετική πρωτοβουλία, περισσότερες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, περισσότερες τελικές, αλλά η Κολόν είχε δύο κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος παίζοντας στο transition.

Σε κακό “φεγγάρι” από το φθινόπωρο η “σαμπαλέρο”, δεν έχει καταφέρει να βρει συνοχή με τις αλλαγές προπονητών, έχει πρόβλημα αυτοπεποίθησης μπρος στο κοινό της, τρέχει ρεκόρ 0-1-4 στην Σάντα Φε.

Αλλαγές σε σύστημα και πρόσωπα ετοιμάζει για το σημερινό παιχνίδι ο Γκοροσίτο, παραμένει εκτός ο πιο ταλαντούχος παίκτης του ρόστερ, Φαρίας (μεσοεπιθετικός).

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της

ΝΙΟΥΕΛΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπαράκας. Ο Μανσίγια πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 33ο λεπτό.

Πήγε με πίεση η Νιούελς στο παιχνίδι του προηγούμενου Σαββάτου μετά τις κάκιστες εμφανίσεις σε κύπελλο και πρωτάθλημα, αλλά κατάφερε να ανταπεξέλθει επικρατώντας της αναιμικής Μπαράκας.

Βελτιωμένη η εικόνα της “λέπρα” μετά τον ντροπιαστικό αποκλεισμό στο Copa Argentina και την δικαιότατη ήττα στην Κόρδοβα από την Ινστιτούτο (3-1). Είχε τον έλεγχο του αγώνα, απείλησε στις μεταβάσεις, βρήκε γκολ με κεφαλιά σε κόρνερ. Ξόδεψε αρκετές ευκαιρίες, ειδικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για να “καθαρίσει” τη νίκη.

Εκτός αποστολής οι επιθετικοί Ρόσι, Φούνες, μακροχρόνια απών ο Βανχιόνι (αρ. μπακ), τραυματίας και ο Μέντες (δεξί μπακ).