13η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πλατένσε.

Εθισμένη με τις ισοπαλίες το τελευταίο δίμηνο η Κολόν, παραμένει αήττητη στην εποχή Γκοροσίτο, τη Δευτέρα έμεινε στο “Χ” για 7η φορά στα 8 παιχνίδια με τον έμπειρο τεχνικό στον πάγκο! Παράλληλα παραμένει δίχως ήττα στην Σάντα Φε από τον περασμένο Οκτώβριο με ρεκόρ 0-4-4 έκτοτε.

Η πρόσφατη εμφάνισή της στο Βισέντε Λόπες ήταν και πάλι καλή, αλλά της έλειψε ξανά η αποτελεσματικότητα, όπως και σε αρκετά προηγούμενα παιχνίδια μπρος στο κοινό της. Είχε δύο κλασικές ευκαιρίες σε ροή αγώνα, μία σε κάθε ημίχρονο, ενώ έκλεισε το παιχνίδι με δοκάρι σε φάουλ. Περιορισμένες οι απειλές των γηπεδούχων.

Έξαλλος με την διαιτησία και το VAR ο κόουτς Γκοροσίτο μετά την ισοπαλία της Δευτέρας, αλλά δεν παρέλειψε να δηλώσει ικανοποιημένος για την εικόνα των παικτών του. “Η ομάδα έχει βελτιωθεί πολύ, αλλά πρέπει να μεταφράσουμε τις εμφανίσεις σε νίκες” δήλωσε χαρακτηριστικά.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο βασικός στόπερ Ναρντέλι, δεν συμβαίνει το ίδιο με τους τραυματίας Μπενίτες (φορ) και Φαρίας (μέσος), ο πρώτος χάνει 5ο σερί παιχνίδι, ενώ ο δεύτερος δεν έχει παίξει ακόμα στην σεζόν.

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΒΕΛΕΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπαράκας. Στο 56’ αποβλήθηκε ο Χανσόν της Βέλεζ και στο 88’ ο Καπράρο της Μπαράκας.

Δεν άργησαν να μαζεύονται σύννεφα πάνω από τον κόουτς Γκαρέκα, ο οποίος δεν βλέπει την απαραίτητη βελτίωση στο παιχνίδι της ομάδας του. Μία νίκη έχει πετύχει η “φορτίν” (1-4-1) στο νέο προπονητικό καθεστώς και την Κυριακή έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι στο μηδέν, θεωρητικά σε ένα από τα πιο βατά παιχνίδια της σεζόν.

Σε καμία περίπτωση δεν επιβεβαίωσε τον ρόλο του μεγάλου φαβορί υποδεχόμενη την Μπαράκας, ήταν και πάλι αναιμική επιθετικά, έβγαλε όλο το ματς δίχως καθαρή ευκαιρία. Απογοητευτική η εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, κυριαρχήθηκε στη μεσαία γραμμή και γλίτωσε το 0-1 με αρωγό το δοκάρι. Η αποβολή στο ξεκίνημα της επανάληψης σα να την συσπείρωσε και τουλάχιστον δεν απειλήθηκε μετά την ανάπαυλα.

Μία από τα ίδια στο τελευταίο της ταξίδι στην Κόρδοβα, πάλι δεν απείλησε στην ήττα από την Ινστιτούτο (1-0), ενώ συνολικά η εκτός έδρας συγκομιδή των τελευταίων μηνών είναι απογοητευτική (1-8-10).

Με αρκετές και σημαντικές απουσίες η αποστολή για την Σάντα Φε, εκτός αυτής έμειναν ο τιμωρημένος Χανσόν (εξτρέμ) και οι Μπούριαν (κίπερ), Γοδίν (στόπερ), Χάρα (δεξί μπακ), Γκαραγιάλδε (μέσος), Μέντες (μέσος), Κάσερες (μέσος), Μπόου (φορ) λόγω τραυματισμών.