15η αγωνιστική (τέλος 1ου γύρου, ακολουθεί διακοπή ενάμιση μήνα).

* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Κόλο Κόλο στα 4 τελευταία μεταξύ τους (2-2-0).

ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ουνιόν Εσπανιόλα. Ο Ορός (15’) άνοιξε το σκορ για την Κόλο Κόλο και ο Πινιέιρο (46’) ισοφάρισε για την Εσπανιόλα.

Τρίτη διαδοχική εκτός έδρας ισοπαλία για την περσινή πρωταθλήτρια στην Primera Division, δίκαιο το αποτέλεσμα στο σαββατιάτικο ντέρμπι, με το οποίο διατηρήθηκε στην 3η θέση, αλλά είδε τη διαφορά από την κορυφή να αυξάνεται στο -5.

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ευκαιρίες με κεφαλιές από κόρνερ και η Κόλο Κόλο προηγήθηκε φάση διαρκείας που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ. Αδρανής η άμυνά της μετά από λάθος απομάκρυνση για την ισοφάριση της Εσπανιόλα δευτερόλεπτα μετά την σέντρα της επανάληψης. Ισορροπημένο το κλείσιμο του ντέρμπι, καμία ομάδα δεν συμβιβάστηκε με τον πόντο, έψαξαν το δεύτερο γκολ, αλλά δίχως πολλές ολοκληρωμένες επιθέσεις.

O κόουτς Κιντέρος εξέπληξε ανακοινώνοντας ότι επιστρέφει στην αποστολή ο θαυματουργός πιτσιρικάς Τόμπσον, που είχε μείνει καιρό εκτός λόγω εξωαγωνιστικού παραπτώματος. Εκτός έμειναν οι τραυματίες Αμόρ (στόπερ), Ντε λος Σάντος (στόπερ), Γκονσάλες (στόπερ), Ναβάρο (αρ. μπακ), Χιλ (μέσος), Λεσκάνο (φορ), Μάρκο Ρόχας (εξτρέμ), Καστίγιο (εξτρέμ).

ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Παλεστίνο. Ο Φαρίας πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 45ο λεπτό. Στο 88’ η Κούρικο έχασε πέναλτι και στις καθυστερήσεις έμεινε με 10 παίκτες.

Ευχάριστη παρένθεση αποδείχθηκε το διπλό στην έδρα της ουραγού για την Κούρικο, αφού την Κυριακή υπέστη την 6η διαδοχική εντός έδρας ήττα της και διατηρήθηκε στο όριο της επικίνδυνης ζώνης, πολύ μακριά από τα στάνταρ της περσινής πορείας ως την 3η θέση.

Ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος στο “Λα Γκράνχα” δεν απέτρεψε τις δύο ομάδες από το να δώσουν ωραίο ρυθμό στην αναμέτρηση με το τελικό σκορ να αδικεί και τις δύο επιθέσεις. Βελτιωμένη ανασταλτικά η Κούρικο σε σχέση με τα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια της, δεν εκτέθηκε ιδιαίτερα στις μεταβάσεις, αλλά πληγώθηκε σε στατική φάση λίγο πριν την ανάπαυλα. Το καλό δεύτερο ημίχρονό της δεν εξαργυρώθηκε με ισοφάριση αφού χάθηκε το πέναλτι στο φινάλε, με τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά από δύο δοκάρια!

Σημαντικό πλήγμα για το ταξίδι στο Σαντιάγο ο τιμωρημένος μέσος Σαντοβάλ.