*Στον Α’ γύρο: Χέρμανσταντ – Κλουζ 1-0

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Φαρούλ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Η αντίπαλος κατάφερε να προηγηθεί στα μισά της επανάληψης (65′), ωστόσο η ίδια βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 82′.

Σε κρίση και πάλι, μετά τις δύο διαδοχικές ισοπαλίες στο πρωτάθλημα. Σε δύσκολη θέση ήδη ο Αντριάν Μούτου, ο οποίος ήρθε μέσα στην σεζόν για να παλέψει για τον τίτλο, ωστόσο η διαφορά από την πρωτοπόρο FCSB αντί να μειώνεται, αυξάνεται (-14).

«Στα πλέι οφ όλα μπορούν να συμβούν, θα υπάρξουν δύσκολα ματς. Χρειάζεστε περισσότερη αποφασιστικότητα και αυτοπεποίθηση. Ας ελέγξουμε το παιχνίδι με την Χέρμανσταντ και ας επιστρέψουμε στις νίκες», τόνισε ο Μούτου. Εξέτισε και επιστρέφει ο Ντέακ, ενώ, ο Ρουμάνος τεχνικός θα έχει στη διάθεσή του τον επιθετικό Φάλκο, για πρώτη φορά φέτος. Ξανά εκτός οι Κρέσιτς και Ελ Καντουρί.

Κλουζ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΧΕΡΜΑΝΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντυπωσιακή επικράτηση με 4-1 απέναντι στην Οτελούλ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 12′, αλλά κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή πριν το ημίχρονο (26′, 44′). Με το πόδι στο γκάζι και στην επανάληψη, όπου σημείωσε άλλα δύο τέρματα (49′, 87′).

Ήθελε μόνο την νίκη απέναντι στην Οτελούλ προκειμένου να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για τα πλέι οφ και την πήρε με άνεση. Αν δεν κερδίσει στην έδρα της Κλουζ, αποχαιρετά το όνειρο της εξάδας. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από πολλά αποτελέσματα σε περίπτωση που κάνει την υπέρβαση και φύγει με το τρίποντο σήμερα. Αν η Φαρούλ και η Ουνιβερσιτατέα Κλουζ κερδίσουν τους αγώνες τους, πηγαίνει σίγουρα στα πλέι άουτ. Καταλαβαίνει κανείς πως οι πιθανότητες είναι μικρές ακόμη και αν επιβεβαιωθούν όλα τα παραπάνω σενάρια, μιας και τυγχάνει να υστερεί σε όλες τις πιθανές ισοβαθμίες.

«Θα διεκδικήσουμε τις πιθανότητές μας και δεν θα έχουμε τον νου μας στο τί συμβαίνει στα άλλα παιχνίδια. Έχουμε δύσκολο έργο αλλά υπάρχει πίστη», σχολίασε ο τεχνικός Μαλνταρεσάνου. Πάγιος απών ο Ιάνκου, αμφίβολος ο Στόιτσα, που έλειψε στα προηγούμενα.