ΚΛΟΥΖ

Συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις έδωσε η Κλουζ, η οποία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ιάσι, επικρατώντας με το καθαρό 2-0. Έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, προηγήθηκε με πέναλτι στο 23’ (0-1) και διπλασίασε τα τέρματά της στο 33’ της συνάντησης. Έκανε άψογη διαχείριση του αποτελέσματος στην επανάληψη, δεν κινδύνεψε, παρά μόνο στο ελάχιστο και πήρε δίκαια τη νίκη. Τρίτη σερί «καθαρή» επικράτηση για την Κλουζ (πέτυχε σ’ όλες από δύο γκολ και πάνω) μετά απ’ αυτές που είχαν προηγηθεί επί των Βιτορούλ (2-0) και Γκαζ Μετάν (0-3). Παρέμεινε μαζί με τις Μποτοσάνι και Κραϊόβα οι ομάδες που παραμένουν αήττητη, μετρώντας απολογισμό 3-1-0. Βρίσκεται στη δεύτερη θέση παρέα με τις Άστρα και Στεάουα, στο -3 απ’ την πρωτοπόρο Μποτοσάνι, που έχει ένα παιχνίδι περισσότερο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Κλουζ 2-0 επί της Ιάσι.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της στις τρεις πρόσφατες αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα η Κλουζ. (δες το στην Goalbet)

Το Κλουζ – Ντιναμό Βουκουρ. παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡ.

Από τη δική της πλευρά και η Ντιναμό Βουκουρεστίου είναι σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, την Δευτέρα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Γκαζ Μετάν (3-1 εντός έδρας). Κυριάρχησε σ’ όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος (1-0 στο 31’ με πέναλτι). Ανώτερη συνολικά και στην επανάληψη, διπλασίασε τα τέρματά της στο 72’ (2-0) και τρία λεπτά αργότερα κλείδωσε τη νίκη (3-0 στο 75’), για να δεχθεί απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις της συνάντησης (3-1 στο 94’). Δεύτερη σερί νίκη για την Ντιναμό μετά απ’ αυτή που είχε προηγηθεί επί της Βιτορούλ (0-1) Έφθασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα και φιγουράρει στην πέμπτη θέση με εννιά πόντους, στο -4 από την κορυφή, έχοντας μάλιστα ένα παιχνίδι λιγότερο από την Μποτοσάνι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Γκαζ Μετάν.

Στατιστικό: N/G τα πέντε απ’ τα επτά πρόσφατα παιχνίδια της Ντιναμό.