ΚΛΟΥΖ - ΚΡΑΪΟΒΑ 1948 Προγνωστικά

*Μονός αγώνας για την έξοδο στο Κόνφερενς Λιγκ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 συνολικά Κλουζ – Κραϊόβα.

*Στην κανονική διάρκεια: Κραϊόβα – Κλουζ 3-1, Κλουζ – Κραϊόβα 3-1

ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Φαρούλ, για τα πλέι οφ. Παρότι προηγήθηκε με τον Μπιρλιγκέα στο 15ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (42′, πεν. 62′). Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος η Κλουζ. Για την τελευταία αγωνιστική εκεί, η ομάδα του Νταν Πετρέσκου υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια Φαρούλ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Αν και προηγήθηκε από νωρίς, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή, έχοντας πληρώσει και την κακή αμυντική λειτουργία στη φάση του 1-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σκουφέ απέκρουσε και πέναλτι πάντως.

Τερμάτισε έτσι στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης, μένοντας στο -11 από την κορυφή και στο -4 από τη δεύτερη Στεάουα. Αρκετά πιθανό το σημερινό παιχνίδι να είναι και το τελευταίο του κόουτς Πετρέσκου στον πάγκο της Κλουζ, καθώς ρεπορτάζ αναφέρουν ότι έχει δεχθεί πρόταση από τη Γιεονμπούκ της Νότιας Κορέας. Εκτός μάχης είναι σίγουρα ο τραυματίας Μπράουν, καθώς και ο τιμωρημένος Μπούρκα.

Κλουζ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΡΑΪΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με τη Βολουντάρι, για τα ημιτελικά των πλέι οφ. Παρότι πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Τσίτου (36′, 63′) και Μπάετεν (60′), στην πορεία δέχθηκε την ισοφάριση (78′. πεν. 85′, 90’+7), αν και οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα από το 83ο λεπτό. Δεν άλλαξε τίποτα στην παράταση, με την ίδια να επικρατεί στα πέναλτι με 5-4.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της έδωσε η Κραϊόβα, το οποίο και διεύρυνε στα οκτώ παιχνίδια, έχοντας τρεις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Νίκολο Νάπολι υποδέχθηκε τη Βολουντάρι, για τα ημιτελικά των πλέι οφ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3. Έχοντας το πάνω χέρι στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων, στην πορεία ωστόσο κατέβασε το γενικό και σαν αποτέλεσμα δέχθηκε την ισοφάριση.

Αμφότερες οδηγήθηκαν στα παράταση, όπου δεν άλλαξε τίποτα εκεί, οπότε και έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, με την ίδια να είναι πιο εύστοχη και να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με 5-4. Αυτό θα είναι και το τελευταίο του Ιταλού τεχνικού, καθώς θα αποχωρήσει στο φινάλε της σεζόν. Δεν αναφέρθηκαν πιθανές απουσίες.