*11η αγωνιστική

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Κραϊόβα 1948 στα δέκα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (7-2-1).

ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε άνετα της Αλεξάντρια με 1-3 εκτός έδρας στην πρεμιέρα των ομίλων του κυπέλλου. Προηγήθηκε μόλις στο 2′, ισοφαρίστηκε στο 35′ αλλά ανέκτησε το προβάδισμά της σχετικά άμεσα (42′). Στο ξεκίνημα της επανάληψης, βρήκε το γκολ με το οποίο καθάρισε το ματς (47′).

Ξεκούρασε αρκετούς βασικούς στο παιχνίδι με την Αλεξάντρια, αλλά κατάφερε να επικρατήσει δίχως προβλήματα και να μπει με το δεξί στο κύπελλο, στόχο που αποτελεί βασικό και κύριο για την φετινή χρονιά.

Το προηγούμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα ήταν αρκετά κακό αφού ηττήθηκε με 3-1 από την Ραπίντ εκτός έδρας, μετά από ένα πολύ μέτριο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κοσοβάρος επιθετικός Κράσνικι τραυματίστηκε στον αγώνα Κυπέλλου και δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί κόντρα στην Κραϊόβα 1948. Ο Μανέα επίσης αναρρώνει, ενώ τραυματίστηκε και θα λείψει και ο Κονοπλιάνκα.

Κλουζ Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*Βρέθηκε να προηγείται στα 4/5 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΚΡΑΪΟΒΑ 1948

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Ντιναμό Βουκουρεστίου εκτός έδρας την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου. Έμεινε πίσω στο σκορ από το 18′, αλλά κατάφερε να βρει γκολ ισοφάρισης στο 66′.

Η ομάδα του Μιτιτέλου έδωσε τον τελευταίο αγώνα στους ομίλους του Κυπέλλου Ρουμανίας, 1-1 με τη Ντιναμό, στην «Αψίδα του Θριάμβου», ισοφαρίζοντας στο 66ο λεπτό, μέσω του Μπαχάσα από το σημείο του πέναλτι. Στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε με 0-2 από την Οτελούλ εντός έδρας και παραμένει στην μέση της βαθμολογίας.

«Πάμε στο Κλουζ για να παίξουμε, χρειαζόμαστε τους τρεις βαθμούς και έχουμε μεγάλο κίνητρο. Δεν πρέπει να χάσουμε, το ξέρουμε και δουλεύουμε γι’ αυτό», τόνισε ο προσωρινός προπονητής Πολ Ραντούκαν. Τραυματίας ο Παντούλα, απών ο Αμπέι.