*2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

*Οι δύο ομάδες συμμετέχουν στον 1ο όμιλο μαζί με τις ΤΣΣΚΑ Σόφιας και Ρόμα. Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες.

*Η βαθμολογία του ομίλου: Κλουζ 3 (2-0), Ρόμα 3 (2-1), Γιουνγκ Μπόις 0 (1-2), ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0 (0-2).

*Η Κλουζ έχει συμμετάσχει έξι φορές, με τη φετινή, σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ ή Γιουρόπα Λιγκ. Σε όλες, κέρδισε στην πρώτη αγωνιστική! Σε καμία, δεν τα κατάφερε την δεύτερη, έχοντας τέσσερις ήττες και μία ισοπαλία.

*Οι Γιουνγκ Μπόις έχουν να χάσουν στα δύο πρώτα παιχνίδια του ομίλου τους στο Γιουρόπα Λιγκ από την περίοδο 2012-13.

Κλουζ – Γιουνγκ Μπόις στην Tipbet
Tipbet λογότυπο

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΚΛΟΥΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Κλουζ κέρδισε και την Βολουντάρι με 1-0 εκτός έδρας, παραμένοντας αήττητη σε 90λεπτο στη σεζόν. Αυτή ήταν η τρίτη της σερί νίκη, έχοντας οκτώ σε 11 αναμετρήσεις ως τώρα στη σεζόν . Στο πρωτάθλημα της χώρας της παρόλο που είναι αήττητη ακόμη, βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την κορυφή.

Μέσα στην εβδομάδα οι παίκτες της πήραν ένα μεγάλο ποσό και πληρώθηκαν, με τα οικονομικά προβλήματα να μετριάζονται λίγο. Γενικώς πάντως ο εκνευρισμός στην ομάδα είναι δεδομένος, αν κρίνουμε και από τον προπονητή της, Νταν Πετρέσκου, ο οποίος έφυγε εκνευρισμένος από την τελευταία συνέντευξη τύπου, όταν ρωτήθηκε και πάλι για το αν είναι κακό που δεν υπάρχει άλλη ρουμάνικη ομάδα να εκπροσωπεί την χώρα πλέον σε ευρωπαϊκούς θεσμούς!

Στο τελευταίο παιχνίδι χτύπησε ο κεντρικός αμυντικός Σέστορ που θα μείνει εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν. Και ο Πετρέσκου ζήτησε έναν παίκτη που να μπορεί να τον χρησιμοποιεί παντού, αλλά έστω και αν έρθει κάποιος που θα παίζει μόνο στη Ρουμανία.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Κλουζ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Βολουντάρι, με τέρμα του Ιτου στο 72ο λεπτό.

Κλουζ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί under 2,5 μαζί με N/G (δες το στην Tipbet).

*Εχει δύο συνεχόμενα G/G μαζί με over 2,5 εντός έδρας.

Παίξε Νόμιμα στην Tipbet | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γιουνγκ Μπόις κέρδισε με ανατροπή με 2-1 εντός έδρας την Λουκέρνη, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο αγώνες. Και ειδικά μακριά από το γήπεδο της έχει τρεις συνεχόμενους αγώνες χωρίς νίκη, χωρίς μάλιστα να έχει σκοράρει κιόλας. Στο πρωτάθλημα της χώρας της είναι πάντα πρωτοπόρος, σε απόσταση βολής, στο +1 για την ακρίβεια, από την δεύτερη θέση, ούσα αήττητη και με την καλύτερη άμυνα της.

Ο τεχνικός της, Gerardo Seoane, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου, ότι ο σημερινός αγώνας με την CFR Cluj, θα είναι πολύ δύσκολος, επειδή πρόκειται για μια πολύ ομοιογενής και δυνατή ομάδα. Ωστόσο έχουν δει κάποια βίντεο από την αντίπαλο τους και έχουν εντοπίσει τρεις προβληματικούς παίκτες που θα επηρεάσουν την εξέλιξη του παιχνιδιού, αλλά φυσικά δεν θέλησε να τους κατονομάσει.

Με την αποστολή δεν ταξίδεψαν οι τραυματίες Λόπερ (ΜΕ), Πετινιό (ΜΕ), Μάρτινς (ΜΕ), Μάιερ (ΜΕ), Σεφερί (ΕΠ), Σεϊντού (ΑΜ), Σπίλμαν (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι:  Η Γιουνγκ Μπόις κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Λουκέρνη, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με πέναντι του Σουλτζ στο 19ο λεπτό.  Ισοφάρισε με τον Ελία στο 58’ και πήρε τη νίκη με τέρμα του Ενσαμέ στο 69’.