25η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Άστρα – Κλουζ 2-3

ΚΛΟΥΖ

Ισόπαλη 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής με τη Στεάουα στο Βουκουρέστι αναδείχθηκε η Κλουζ. Ήταν στις δυνατότητες της η νίκη, έδειξε καλύτερα στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια προηγήθηκε στο 33’ (0-1). Είδε την αντίπαλο στην επανάληψη να ισορροπεί την κατάσταση και να φέρνει το ματς στα ίσια με πέναλτι στο 75’ της συνάντησης (1-1), έπειτα δεν πήρε πολλά ρίσκα, έπαιξε για το βαθμό.

Παρέμεινε αήττητη μέσα στο 2018 η Κλουζ μετά τη νίκη στην επανέναρξη επί της Κονκόρντια (2-0), μετράει μια ήττα στις τελευταίες εννιά αγωνιστικές (6-2-1). Παρέμεινε στην κορυφή της λίγκας, με 53 πόντους νιώθει έντονη την αναπνοή της Στεάουα (51β.). Διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με 13 γκολ παθητικό σε 24 αγωνιστικές. Εντός έδρας είναι πανίσχυρη και αήττητη, μετρώντας απολογισμό εννιά νίκες και τρεις ισοπαλίες με 16-2 τέρματα. Εξέτισε ο Ομρανί (Επιθετικός, 18, 4).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Στεάουα.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Κλουζ στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Κλουζ – Άστρα παίζει στην Betshop

ΑΣΤΡΑ

Από την άλλη πλευρά, η Άστρα σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Γκαζ Μετάν με 4-3 στην Τζιούρτζιου. Έμεινε πίσω στο 16’ (0-1), φρόντισε να αντιδράσει άμεσα και να πάει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα (3-1). Στην επανάληψη δέχθηκε τη μείωση στο 65’ (3-2), πέτυχε το 4-2 στο 76’, για να δεχθεί το 4-3 στο 82’ της συνάντησης.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Άστρα μετά την ισοπαλία στην επανέναρξη με τη Βιτορούλ (1-1 εκτός έδρας), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0), μετρώντας μόλις μια ήττα στις πρόσφατες οκτώ αγωνιστικές (5-2-1). Παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 41 πόντους, στο -6 απ’ την τρίτη Κραϊόβα, ενώ βρίσκεται σταθερά στο +5 απ’ την έβδομη θέση και ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα πλέι οφ. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τρεις νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες με 12-12 τέρματα. Εξέτισε ο Μρζλιακ (Αμυντικός, 20, 0), συμπλήρωσε κάρτες ο Μπέλου (Αμυντικός, 21, 3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-3 επί της Γκαζ Μετάν.

Στατιστικό: G/G τα τρία πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.