12η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Κότκα – Κλούμπι 0-0

ΚΛΟΥΜΠΙ

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ουραγών της προηγούμενης αγωνιστικής, με τις Γιβάσκιλα και Κλούμπι να μένουν στο 1-1. Αμφότερες έδωσαν βάση στα μετόπισθεν, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26′, ενώ στο 45′ ο Κίουρου ισοφάρισε σε 1-1. Λίγα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται ως δίκαιο, ωστόσο δεν ευνοεί σε καμία περίπτωση την Κλούμπι.

Συνεχίζεται ο κατήφορος για την ομάδα του Καρκάινεν, που έχει σημειώσει μια νίκη στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές, ενώ συμπλήρωσε έξι παιχνίδια μακριά από τις επιτυχίες. Βρίσκεται σταθερά στον πάτο της βαθμολογίας, διαθέτοντας τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, ενώ δύσκολα μπορεί να ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία με ανάλογη συνέχεια. Χωρίς προβλήματα η ουραγός στο σημερινό παιχνίδι, με τον τεχνικό Καρκάινεν να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Γιβάσκιλα και Κλούμπι την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 5/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Το Κλούμπι – Κότκα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΚΟΤΚΑ

Σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Καγιάανι σημείωσε την προηγούμενη αγωνιστική η Κότκα, που πήρε βαθμολογική ανάσα. Βρέθηκε μάλιστα στο 11′ πίσω στο σκορ, κατάφερε όμως να αντιδράσει σωστά και πήρε το προβάδισμα με δυο γκολ του Πακάσαλο (30′, 45+). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν στο 56′, η Κότκα δεν τα παράτησε και στο 88′ ο Οσέι διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Κάτι περισσότερο από τρεις βαθμοί για το συγκρότημα του Γκούμερους που κατάφερε έτσι να ξεφύγει στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Έβαλε έτσι τέλος στο αρνητικό σερί πέντε αναμετρήσεων που έτρεχε στο πρωτάθλημα, όπου μετρούσε τρεις ήττες και δυο ισοπαλίες και καλείται να “χτίσει” ένα νέο αήττητο σερί, προκειμένου να αναρριχηθεί στη βαθμολογία. Εκτός έδρας ωστόσο αντιμετωπίζει πρόβλημα, μετρώντας μια νίκη στις έξι φετινές εξόδους της στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Με 3-2 επικράτησε της Καγιάανι η Κότκα την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: under 2.5 τα 3/4 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της (δες το στην  Goalbet).