27η αγωνιστική

*Αήττητη η Κλερμόν στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τουλούζ, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία.

*Στον πρώτο γύρο: Τουλούζ – Κλερμόν 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Τσαμ στο 12ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 45’+1, τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με το πέναλτι του Τσαμ. Αμφότερες ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες το παιχνίδι.

Μετά από επτά παιχνίδια στα οποία και μετρούσε τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, η Κλερμόν γεύτηκε και πάλι τη χαρά της νίκης. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν υποδέχθηκε τη Χάβρη, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Πραγματοποίησε δυναμικό ξεκίνημα και ευτύχησε να πάρει από νωρίς προβάδισμα, στην πρώτη αξιόλογη στιγμή της. Ωστόσο, στο μισάωρο έμεινε με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Ρασάνι, γεγονός που “πλήρωσε” με ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Πριν την ανάπαυλα όμως κέρδισε πέναλτι, με το οποίο πήρε ξανά τα ηνία. Δέχθηκε πίεση στην πορεία, αλλά κατάφερε να αντέξει σε αυτή, ενώ κόντρα στη ροή σκόραρε δις, αμφότερα όμως τα γκολ ακυρώθηκαν από τον VAR.

Παρά το θετικό αποτέλεσμα αυτό, διατηρείται στην τελευταία θέση της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -6 από την απευθείας παραμονή στην κατηγορία. Επικράτησε μόλις δυο φορές στα 13 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες.

Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Μαξιμιλιάνο Κάουφρις και Γιοάν Μανίν, ωστόσο θα απουσιάσουν αυτή τη φορά οι τιμωρημένοι Νέτο Μπόρζες, Γιοάν Γκαστιέν και Ελμπασάν Ρασάνι.

Κλερμόν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Λυών, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 33ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Νταλίνγκα (53′) και Σιέρο (πεν. 59′), στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (77′, 81′).

Τη δεύτερη διαδοχική ήττα υπέστη η Τουλούζ, μετά και το εκτός 1-0 από τη Χάβρη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ υποδέχθηκε τη Λυών, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3.

Μπορεί το μεταξύ τους πρώτο ημίχρονο να ήταν ισορροπημένο σε γενικές γραμμές, ωστόσο η ίδια ήταν αρκετά άστοχη στις προσπάθειες της και βρέθηκε δίκαια πίσω λίγο μετά το μισάωρο. Επέστρεψε αρκετά δυναμικά από τα αποδυτήρια όμως και κατάφερε πολύ γρήγορα να κάνει την ανατροπή του σκορ. Ωστόσο, η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά της στοίχισε ακριβά, καθώς μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα.

Αν και στα μέσα της κατάταξης και σε ισοβαθμία με τη Στρασμπούργκ, βρίσκεται μόλις στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, οπότε και η θέση της μόνο ασφαλής δε μπορεί να θεωρείται. Ευελπιστεί τώρα σε ένα θετικό αποτέλεσμα, έχοντας πάρει το διπλό στις 3/4 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε και μια ήττα.

Στη διάθεση του προπονητή τους για το σημερινό παιχνίδι τέθηκαν και πάλι οι Ντιαρά, Ζενρό, Σμιντ και Σισοκό, ωστόσο αυτή τη φορά θα απουσιάσουν οι Σπίρινγκς και Ντονούμ, καθώς αμφότεροι εκτίουν τιμωρία. Εκτός με απόφαση του Μαρτίνεθ έμεινε και ο Χελαμπέρτ.