7η αγωνιστική

*Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε στα 3/4 συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν.

*Over 3.5 τα συνολικά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 από νωρίς (4′, 7′), για να μειώσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Κονατέ.

Εξακολουθεί να παραμένει χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα η Κλερμόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από τη Χάβρη, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Ξεκίνησε αρκετά μουδιασμένα το παιχνίδι και πριν προλάβει να το καταλάβει, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, δεχόμενη δυο τέρματα με το “καλημέρα”. Γεγονός που έκανε το έργο της σαφώς πιο δύσκολο στη συνέχεια. Είχε την κατοχή και επέβαλε το ρυθμό της, σταδιακά ξεκίνησε να πιέζει και κατάφερε να μειώσει στο φινάλε του ημιχρόνου. Δεν άλλαξε η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, είχε τον πλήρη έλεγχο αλλά δεν ήταν ικανή να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να απειλήσει, με το σκορ να παραμένει ως έχει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Αυτή ήταν και η πέμπτη ήττα της στις έξι πρώτες στροφές, αλλά και δεύτερη διαδοχική μετά και το εντός 0-1 από τη Ναντ. “Έχουμε ότι χρειάζεται για να επωφεληθούμε από το σημερινό παιχνίδι. Θα πρέπει απλά να κάνουμε το παιχνίδι ματς και να μην έχουμε το ρόλο του θεατή. Είναι φανερό ότι είμαστε σε κακό δρόμο μέχρι τώρα, αλλά δεν σκοπεύουμε να τα παρατήσουμε”, δήλωσε ο κόουτς Γκαστιέν για το σημερινό παιχνίδι.

Κλερμόν Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα δυο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Χακίμι (8′), Κολό Μουανί (37′) και Γκονσάλο Ράμος (47′, 89′).

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στις επιτυχίες η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά και την ήττα που υπέστη από τη Νις (2-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ, την οποία και συνέτριψε στο μεταξύ τους ντέρμπι με 4-0.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με βάση την εικόνα που είχε στον αγωνιστικό χώρο. Μπήκε αρκετά ορεξάτη και προηγήθηκε από νωρίς με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χακίμι και παρότι έχασε με πρόβλημα τον Εμπαπέ, λίγο αργότερα διπλασίασε τα τέρματα με τον Κολό Μουανί και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ράμος να σκοράρει δις, στο ξεκίνημα και στο φινάλε αυτού, τη στιγμή μάλιστα που δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από τους Μασσαλούς.

Την επικράτηση της όμως αυτή επισκίασε η είδηση ότι οι Κόλο Μουανί, Χακίμι, Ντεμπελέ και Κουρζαβά θα κληθούν σε απολογία από την ομοσπονδία (05/10), καθώς κατηγορούνται για ομοφοβικά συνθήματα εις βάρος των οπαδών των Μασσαλών. Στους έντεκα βαθμούς η πρωταθλήτρια Γαλλίας, μετά τις έξι πρώτες στροφές. “Είναι κίνητρο για κάθε ομάδα να παίζει κόντρα σε μας, οπότε και θα είναι δύσκολο παιχνίδι”, δήλωσε ενόψει της σημερινής αναμέτρησης ο Καταλανός τεχνικός, ο οποίος υπολογίζει κανονικά στον Κιλιάν Εμπαπέ.

Την ερχόμενη Τετάρτη (04/10), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νιούκαστλ, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.