* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ναντ στα 4 τελευταία μεταξύ τους (2-2-0)

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Τουλούζ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με Αμπουκλάλ (8’) και Μαγκρί (14’), αλλά η Κλερμόν επέστρεψε με πέναλτι του Κιεΐ (34’) και Οζιέ (90+6’).

Με αναπτερωμένο ηθικό πήγε στη διακοπή η Κλερμόν, παρότι στα 4 πρώτα παιχνίδια της σεζόν αποκόμισε μόλις έναν πόντο. Τον πήρε όμως με παλικαρίσιο τρόπο στην Τουλούζη στις 3 του μηνός και ο κόουτς Γκαστιέν εξήρε τους παίκτες του για το ψυχικό σθένος που έδειξαν μετά το κάκιστο ξεκίνημα στο ματς.

Πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα βρέθηκε πίσω με 2-0, αλλά σταδιακά πήρε τα ηνία του αγώνα και στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε (63% κατοχή). Κατέγραψε αρκετές ευκαιρίες πριν βρει την ισοφάριση στις καθυστερήσεις με τον αρχηγό της.

Στα δύο φετινά εντός έδρας γνώρισε ισάριθμες ήττες, πόνεσε πολύ η τελευταία από τη Μετς (0-1), σε ματς που τέλειωσε με 72% κατοχή!

Στα αγωνιστικά νέα, παραμένουν εκτός αποστολής οι επιθετικοί Μπελά και Άντριτς.

ΚΛΕΡΜΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Μαρσέιγ. Ο Σαρ (4’) άνοιξε το σκορ για τους Μασσαλούς και στο 9ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μεπιγιού της Ναντ. Ο Μοχάμεντ (39’) όμως ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Σταδιακή η βελτίωση των “καναρινιών” από το ξεκίνημα της σεζόν, σε ένα ομολογουμένως δύσκολο πρόγραμμα εκκίνησης. Μπορεί να μην πέτυχαν ακόμη νίκη, όμως οι δύο τελευταίες ισοπαλίες απέναντι σε ποιοτικότερους αντιπάλους ενίσχυσαν την αυτοπεποίθηση του συνόλου.

Την 1η του Σεπτέμβρη ξεκίνησε εφιαλτικά το παιχνίδι απέναντι στους Μασσαλούς με γκολ από τα αποδυτήρια κι απόβολή πριν προλάβουν να συνέλθουν. Η αντίδραση όμως ήταν ψυχωμένη, υπέφεραν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά άντεξαν και πανηγυρίστηκε σα νίκη ο βαθμός.

Σήμερα θα ψάξουν το πρώτο διπλό μετά τον Φλεβάρη, με ρεκόρ 0-2-6 έκτοτε.

Επιστρέφει ο Σισοκό (μέσος), αντιθέτως εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Λαφόντ (κίπερ), Ζεζέ (στόπερ) και ο τιμωρημένος Μεπιγιού (στόπερ).