21η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπρεστ στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν, έχοντας έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Επικράτησε και στα τέσσερα πιο πρόσφατα μεταξύ τους.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρεστ – Κλερμόν 3-0

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε και τα τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο (10′, 24′, 38′, 40′).

Μετά από δυο παιχνίδια πρωταθλήματος και με απολογισμό μια νίκη και μια ισοπαλία, η Κλερμον υπέστη και πάλι την ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από τη Λιλ, κόντρα στην οποία συνετρίβει με 4-0.

Πλήρως απογοητευτική η εμφάνιση που πραγματοποίησε, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πριν ακόμη ολοκληρωθεί αυτό, είδε την αντίπαλο της να σκοράρει τέσσερις φορές και ουσιαστικά να βάζει τέλος στο ματς. Οι γηπεδούχοι “πάγωσαν” το ρυθμό με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με την ίδια να μην είναι ικανή να αντιδράσει σε καμία περίπτωση.

Αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με τη νίκη της Λοριάν, την έφερε και πάλι στην τελευταία θέση της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -4 από τη σωτηρία. Δεν κατάφερε να επικρατήσει σε κανένα από τα τέσσερα τελευταία εντός της, στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες.

Έχοντας απουσιάσει από το τελευταίο, όντας δανεικός από τη Λιλ, ο εξτρέμ Αλάν Βιρζίνιους είναι και πάλι στην αποστολή. Εκτός επιλογών έμεινε ο Ζερεμί Μπελά, που προέρχεται από υποχρεώσεις με την Ανγκόλα στο Κόπα Άφρικα.

Κλερμόν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (34′, 37′) και παρότι μείωσε με τον Μουνιέ στο 65ο λεπτό, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των έντεκα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (8-3-0), για τη Μπρεστ. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1, για τη φάση των “16” του κυπέλλου.

Αρκετά ανοιχτό το μεταξύ τους παιχνίδι και με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την ίδια όμως να δέχεται δυο τέρματα μέσα σε διάστημα τριών λεπτών πριν την ανάπαυλα. Εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, είχε φάσεις και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας μείωσε προσωρινά. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως έμεινε με δέκα παίκτες και είχε σαν αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Είδε έτσι την πορεία της στο κύπελλο να παίρνει τέλος, οπότε και πλέον θα τα δώσει όλα για όλα στο πρωτάθλημα, εκεί όπου έρχεται από δυο σερί ισοπαλίες με Παρί Σεν Ζερμέν (2-2 εκτός) και Νις (0-0 εντός). Διατηρείται σταθερά στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και διεκδικεί με αξιώσεις την έξοδο στην Ευρώπη. Έμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους (3-1-0).

Εξέτισε την τιμωρία του ο Πιέρ Λε-Μελού και θα δώσει κανονικά το παρών, όπως και ο Ζερεμί Λε Ντουαρόν, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.