1η αγωνιστική

*Αήττητη η Μονακό στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν, μετρώντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Επικράτησε και στα τρία πιο πρόσφατα ως φιλοξενούμενη.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 επί της Κλερμόν, σε φιλικό προετοιμασίας. Πήρε προβάδισμα με τον Μπουτομπά στο 15ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 40′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 68′ με τον Μπελά.

‘Ήταν από τις ευχάριστες εκπλήξεις της τελευταίας σεζόν. Αν και είχε θέσει ως στόχο την παραμονή, όχι μόνο τον πέτυχε με ευκολία, αλλά εντυπωσίασε με την εικόνα της στο φινάλε, πανηγυρίζοντας 8/10 νίκες στις τελευταίες στροφές. Σε κάτι αντίστοιχο στοχεύει και τώρα, καθώς πολύ δύσκολα θα μπει σε μπελάδες. Σταθερά στην άκρη του πάγκου της βρίσκεται από το Σεπτέμβριο του 2017 ο Πασκάλ Γκαστιέν.

Υπήρχε αρκετή κινητικότητα στο στρατόπεδο της κατά τη μέχρι τώρα μεταγραφική περίοδο. Από τις προσθήκες που έκανε, ξεχωρίζουν αυτές των Μαξιμιλιάνο Κάουφρις (αμυντικός από Σπαρτάκ Μόσχας), Αντί Πελμάρ (αμυντικός από Βασιλεία), Χαμπίμπ Κεϊτά (μέσος από Λυών). Αρκετοί οι παίκτες που αποτέλεσαν παρελθόν κατά κύριο λόγο ως ελεύθεροι ή με τη μορφή δανεισμού.

Επικράτησε στα 4/6 φιλικά της προετοιμασίας της, στα οποία είχε ακόμη μια ισοπαλία 1-1 με τη Μονπελιέ και μια ήττα 0-2 από τη Σεντ Ετιέν. Μεσοβδόμαδα, ανακοίνωσε την ανανέωση της συνεργασίας της με τον πορτιέρο Μορί Ντιό, μέχρι το καλοκαίρι του 2026.

Κλερμόν Στατιστικά

*Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, φιλικά και επίσημα.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-1 από τη Μπάγερν Μονάχου, σε φιλικό προετοιμασίας. Πήρε προβάδισμα με τον Μιναμίνο στο 29ο λεπτό, για να δεχθεί τρία τέρμα μέχρι την ανάπαυλα (31′, 42′, 45’+2). Μείωσε με το πέναλτι του Μπεν Γιεντέρ στο 64′ και τέσσερα λεπτά μετά δέχθηκε ακόμη ένα τέρμα.

Απογοητευτική η περσινή πορεία της στο πρωτάθλημα. Αν και διεκδικούσε με αξιώσεις την έξοδο στην Ευρώπη, εν τέλει ο μόλις ένας βαθμός που απέσπασε στις επτά τελευταίες αγωνιστικές, την άφησαν στην έκτη θέση, οπότε και θα αρκεστεί στις εντός συνόρων διοργανώσεις. Θα προσπαθήσει να αντιδράσει τώρα και να δείξει πιο ανταγωνιστική αυτή τη φορά.

Με τη λήξη τη σεζόν, ο Βέλγος Φιλίπ Κλεμέντ είδε την πόρτα της εξόδου από τη διοίκηση. Από τις αρχές του περασμένου Ιουλίου βρίσκεται στην τεχνική της ηγεσία ο Άντι Χούτερ, με τον Αυστριακό να έχει πλούσιο βιογραφικό, έχοντας περάσει μεταξύ άλλων από Σάλτσμπουργκ, Γιουνγκ Μπόις, Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Γκλάντμπαχ.

Σε ότι αφορά τα μεταγραφικά τώρα, οι Μονεγάσκοι απέκτησαν μόνο δυο παίκτες, τους Μοχαμέντ Σαλισού (αμυντικός από Σαουθάμπτον) και Φίλιπ Κεν (τερματοφύλακας από Σάλτσμπουργκ). Παράλληλα, προχώρησαν στις πωλήσεις των Αξέλ Ντισασί (αμυντικός σε Τσέλσι) και Ζεάν Λούκας (μέσος σε Σάντος), ενώ αποχώρησαν ως ελεύθεροι οι Ζαν Μαρσελέν (αμυντικός σε Μπορντό), Άρτουρ Ζαγκρέ (αριστερό μπακ σε Εξέλσιορ) και Πελέ (αμυντικός μέσος).

Έδωσε συνολικά οκτώ φιλικά προετοιμασίας, επικρατώντας στα τρία εξ αυτών. Στο πιο πρόσφατο, ηττήθηκε με 4-2 από τη Μπάγερν Μονάχου, στην αρχή της εβδομάδος.

“Η Κλερμόν είναι μια ομάδα που τερμάτισε όγδοη πέρυσι και στα τελευταία δέκα παιχνίδια ήταν από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Πρέπει να της δείξουμε σεβασμό, αλλά θέλουμε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Χούτερ.