12η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 10/11 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι στο 76ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Κλερμόν, μετά και την ήττα με 0-1 από τη Νις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, η ίδια δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη μοναδική αξιόλογη στιγμή της στα μέσα αυτού. Λίγα πράγματα και μετά την ανάπαυλα, αμφότερες σκόραραν από μια φορά, ωστόσο ακυρώθηκαν και τα δυο σωστά μετά από χρήση VAR. Στο δικό της, ο Νίχολσον αποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Αυτός ήταν μόλις ο έκτος βαθμός της για φέτος, παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, πάνω μόνο από την ουραγό Λυών. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στα πέντε εντός της (0-1-4), την ώρα που δε σκόραρε στα τέσσερα πιο πρόσφατα εξ αυτών. Από 22 παίκτες αποτελείται η αποστολή για το σημερινό παιχνίδι, στην οποία επιστρέφει ο Αλιντού Σεϊντού, που εξέτισε την τιμωρία του

Κλερμόν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λανς, για το πρωτάθλημα.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Λοριάν δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρις υποδέχθηκε τη Λανς, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και τη μεταξύ τους “λευκή” ισοπαλία.

Κατώτερη των προσδοκιών σε γενικές γραμμές η εμφάνιση της, οπότε και μάλλον κολακεύεται που πήρε έστω το βαθμό. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς, ωστόσο είχε την τύχη να βρεθεί σε καλή μέρα ο πορτιέρο Εμβονγκό, ο οποίος δήλωσε παρών σε όσες φορές χρειάστηκε, έχοντας παράλληλα σύμμαχο και το δοκάρι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Πάντως, η Λοριάν βρήκε δίχτυα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, όμως το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Είχε προηγηθεί η ήττα με 1-0 απο τη Ρεμς. Παραμένει έτσι αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, με μόλις έντεκα βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Επιπλέον, εξακολουθεί να αγνοεί το διπλό, μετά και τις πέντε πρώτες εξόδους της (0-2-3), στις τρεις εκ των οποίων δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

“Υπάρχει πρόβλημα που εξελίσσεται στη διάρκεια των αγώνων. Από εμάς εξαρτάται αν θα διαβάζουμε καλύτερα τις ευκαιρίες που μας παρουσιάζονται ή αν θα συνεχίσουμε με τα όποια προβλήματα δημιουργούνται. Νομίζω ότι σταδιακά υπάρχει πρόοδος. Εάν καταφέρουμε να την κάνουμε λίγο περισσότερο ή λίγο πιο συχνά, θα καταφέρουμε να εκμεταλλευτούμε καλύτερα τους επιθετικούς μας”, δήλωσε ο κόουτς Λε Μπρι.