*Η Λανς επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε όλα τα Προγνωστικά Στοιχήματος

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με το πέναλτι του Νίχολσον στο 69ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Κλερμόν, μετά από δυο παιχνίδια με μια ισοπαλία και μια ήττα, χωρίς να έχει σκοράρει κιόλας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν υποδέχθηκε τη Λοριάν, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, με την ίδια να είναι πιο επιθετική στον αγωνιστικό χώρο. Έχασε ορισμένες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο για να πάρει το προβάδισμα, μετά την ανάπαυλα έγινε πιο απαιτητική και κατάφερε να βρει δίχτυα, έστω και από το σημείο του πέναλτι.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φετινή της νίκη στα έντεκα πρώτα παιχνίδια της, έχοντας προηγηθεί εκείνη επί της Λυών (1-2 εκτός), προς τα τέλη του περασμένου μήνα. Με εννέα βαθμούς, βρίσκεται στην προτελευταία θέση της κατάταξης, πάνω μόνο από τη Λυών. Οι τέσσερις εξ αυτών ήρθαν στα έξι εντός της (1-1-4), στα 4/6 εκ των οποίων δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

“Παίζουμε κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Μπορεί να ξεκίνησε όπως εμείς, ωστόσο σταδιακά βρήκε ρυθμό και είναι απόλυτα λογικό. Είναι μια ομάδα που παίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ και διαθέτει αρκετή ποιότητα, αλλά είμαστε σε θέση να την κοντράρουμε. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι”, δήλωσε ο κόουτς Γκαστιέν, που υπολογίζει κανονικά στον Ελμπασάν Ρασάνι, ο οποίος απουσίαζε από το προηγούμενο.

Κλερμόν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Γκραντί στο φινάλε.

Αήττητο σερί επτά αγώνων πρωταθλήματος για τη Λανς, στο οποίο και μετράει τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αρκετά ανοιχτό και ισορροπημένο το μεταξύ τους, αμφότερες έδειξαν αρκετά ορεξάτες μέχρι την ανάπαυλα, αλλά παρά τις προσπάθειες δεν πέτυχαν κάτι. Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, η ίδια όμως πίεσε περισσότερο στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκε στο 90′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Γκραντί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν και το τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι στο οποίο διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Με αυτά και με αυτά, ανέβηκε στην έκτη θέση της κατάταξης, ωστόσο έχει ακόμη διαφορά από τις ομάδες που προπορεύονται. Αλώβητη στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-0), χωρίς να δεχθεί και γκολ. Την ερχόμενη Τετάρτη (29/11), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Άρσεναλ, για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Αν και ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ο πορτιέρο Φαρίνιες έμεινε εκτός αποστολής. Αντιθέτως, επιστρέφουν οι Ναμπαλί Μεντί και Φετού Μαουασά, αλλά και ο Μασάντιο Αϊντάρα, παρότι ταλαιπωρήθηκε από ίωση.