32η αγωνιστική

*Μετρούν 2/3 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Κλαμπ Μπριζ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σερένγκ στα πρόσφατα 3 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Σερένγκ – Κλαμπ Μπριζ 0-2

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-3 εκτός έδρας, εναντίον της Μέχελεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 16’ ο Λανχ με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 0-1 και ο ίδιος παίκτης στο 20’ έκανε το 0-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 68’ ο Μέχελε πέτυχε τρίτο τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κλαμπ Μπριζ επέστρεψε στις επιτυχίες και ταυτόχρονα έστειλε ένα μήνυμα ότι δε θα παρατήσει έτσι εύκολα την προσπάθεια να παίξει στα πλέι οφ πρωταθλητή. Η ομάδα του Ρικ Ντε Μιλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μέχελεν (0-3) και μάλιστα εύκολα, με πρωταγωνιστή τον Λανχ ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Τρίτη νίκη στα πρόσφατα πέντε ματς, δεύτερη σερί τρια με τον κόουτς Ντε Μιλ. Έχει την ευκαιρία με νίκη επί της ουραγού Σερένγκ να περάσει τέταρτη και να αγχώσει τη Γάνδη η οποία παίζει δύσκολο ματς με τη Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ. Όσον αφορά την αποστολή είναι εκτός ξανά ο αμυντικός Τζακ Χέντρι λόγω τραυματισμού, όμως επιστρέφει έπειτα από περίπου δύο μήνες ο εξτρέμ Σκοβ Όλσεν. Εξέτισε ο αμυντικός Σιλά, εκτός ο Μπογιάτα.

Κλαμπ Μπριζ Στατιστικά

*5/8 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*6/10 παιχνίδια τελευταία με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 10/15 ματς εντός έδρας

ΣΕΡΕΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 0-5 εντός έδρας, από τη Γάνδη, στο πρωτάθλημα. Στο 18’ ο Ορμπάν έκανε το 0-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 52’ ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 0-2, στο 54’ ο Κάιπερς έκανε το 0-3. Στο 62’ ο Τορουναρίγκα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 και στο 77’ ξανά ο Κάιπερς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σερένγκ είναι έτοιμη να υποβιβαστεί και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία, αν δεν κερδίσει στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ, μένει στο -8 από τη σωτηρία και θα απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας, από τη Γάνδη (0-5), έδειξε να παραδίνεται στην ανωτερότητα του αντιπάλου και στην απογοήτευσή της για την κακή χρονιά. Το πρόγραμμά της είναι εξαιρετικά δύσκολο, καθώς παίζει με Κλαμπ Μπριζ και Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ στα επόμενα δύο ματς, ενώ κλείνει τη σεζόν υποδεχόμενη την ομάδα-έκπληξη φέτος, Βέστερλο. Πέντε διαδοχικές ήττες για το συγκρότημα του Λεγκρός, συμπλήρωσε επτά αναμετρήσεις χωρίς επιτυχία. Εκτός πρώτης ομάδας τέθηκαν οι Οπάρε και Σιλά, παραμένουν εκτός ο τραυματίας χαφ Μπερνιέ και ο κίπερ Γκαλιέ.