15η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Κλαμπ Μπριζ δεν έχει υποστεί ήττα από την Οστάνδη στα πρόσφατα 11 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 0-4, από την Πόρτο, στο πλαίσιο του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 33’ ο Ταρεμί σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 51’ ο Λανχ έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους. Στο 57’ ο Εβανίλσον το 0-2, στο 60’ ο Εουστάκιο το 0-3. Στο 70’ ο Ταρεμί ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κλαμπ Μπριζ προέρχεται από μια… ανώδυνη συντριβή, καθώς έχασε εντός έδρας από την Πόρτο (0-4) για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ωστόσο, παρέμεινε στην κορυφή του γκρουπ και έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κινδυνεύει να χάσει την πρωτιά πλέον, αλλά μάλλον δεν την ενδιαφέρει και πολύ. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, έφυγε αλώβητη από τις Βρυξέλλες και τη δύσκολη αναμέτρηση με αντίπαλο την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ (2-2), όμως με βάση την εξέλιξη του αγώνα δεν είναι ικανοποιημένη. Αυτό γιατί έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ ο αντίπαλος έπαιζε με δέκα παίκτες. Στα αγωνιστικά, είναι ξανά εκτός οι τραυματίες Μάτα, Λάριν, Ριτς. Δεν υπολογίζεται ο μέσος Φόρμερ. Έμεινε εκτός με απόφαση προπονητή ο Γιαρέμτσουκ.

Κλαμπ Μπριζ Στατιστικά

*9/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*6/10 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ

*Σκοράρει σε 5/10 παιχνίδια εκτός έδρας

ΟΣΤΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Ζούλτε Βάρεχεμ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, Στο 45+1’ ο Μπόονεν σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 70’ ο Φόσεν ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 80’ ο Ατάνγκα σκόραρε για το τελικό 2-1.

Η Οστάνδη πανηγύρισε επιτέλους τη νίκη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, επικράτησε δύσκολα της Ζούλτε Βάρεχεμ (2-1) εντός έδρας. Σταμάτησε μια αρνητική περίοδο, καθώς είχε υποστεί διαδοχικές ήττες και ο προβληματισμός ήταν ολοένα και εντονότερος. Νωρίτερα, έχασε στην Αμβέρσα  από την Άντβερπ με 3-0 μία αγωνιστική μετά την πολύ βαριά ήττα και μάλιστα εντός έδρας, με αντίπαλο την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ με σκορ 1-6. Δεν έχει βγάλει σταθερότητα στην απόδοσή της η Οστάνδη και αυτό της έχει κοστίσει σημαντικούς βαθμούς στην κατάταξη, με αποτέλεσμα να βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Μέντλεϊ, Αμάντε, Σχέλφχουτ, Ντ’Αρπινό, Κοζιελό. Αμφίβολοι Ρότσα Σάντος και Ντικά.