*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Κλάιντ-Πίτερχεντ 1-2, Πίτερχεντ-Κλάιντ 2-1

*Τρεις σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΛΑΪΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Κλάιντ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Έλγκιν, αν και προηγήθηκε με τον Σκάλιον στο έβδομο λεπτό. Ισοφαρίστηκε σύντομα, από τον Ντίνγκγουολ στο ένατο λεπτό, ενώ έχασε με γκολ του Γκόλντινγκ στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Κλάιντ ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Έλγκιν, με αυτή να είναι μόλις η πέμπτη ήττα της στους 11 τελευταίους αγώνες της, όμως έχει και μόνο δύο νίκες στο ίδιο διάστημα.

Στο γήπεδό της πάντως έχει μόνο δύο νίκες και πέντε ήττες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια που έχει παίξει εκεί.

Γενικώς η πορεία της και φέτος είναι κακή, καθώς είναι πάλι ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στη μοναδική θέση που οδηγεί στα play off για παραμονή, στο -7 από μία θέση παραμονής. Έχει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Κλάιντ Στατιστικά

*6/9 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*8/9 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Τέσσερα σερί παιχνίδια με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Πίτερχεντ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Στενχάουσμιρ, ανοίγοντας το σκορ με τον Ρίτσι στο 30’, ο Μπιουκάναν στο 34’ την ισοφάρισε, αλλά ο Ρίτσι στο 75’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Πίτερχεντ όχι απλά κέρδισε, το κατάφερε επί της πρωτοπόρου και εντυπωσιακής Στενχάουσμιρ, την οποία νίκησε με 2-1 εντός έδρας, επιστρέφοντας στις επιτυχίες έπειτα από δύο αγώνες.

Πάντως μακριά από το γήπεδό της δεν κερδίζει εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Ακόμη βέβαια διατηρείται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +3 από την Σπάρτανς πίσω της αλλά με δύο περισσότερα παιχνίδια, στο -13 από την πρωτοπόρο Στενχάουσμιρ. Τουλάχιστον είναι και στο +14 από την πέμπτη θέση που δεν οδηγεί στα play off ανόδου.