*19η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Κλάιντ – Αλόα 2-4, Αλόα – Κλάιντ 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σκωτίας

ΚΛΑΪΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Κλάιντ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας με την Ελγκιν, σε ένα ισορροπημένο γενικώς παιχνίδι, αν και έπαιξε για περίπου 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής ποδοσφαιριστή της στο 56ο λεπτό.

Η Κλάιντ δεν έπαιξε εκτός με την Πίτερχεντ λόγω κακού αγωνιστικού χώρου, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι της δεν κατάφερε να κερδίσει την Ελγκιν, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, εκτός έδρας, αλλά έφερε 0-0, παίζοντας και για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο, στο Τσάλεντζ Καπ, παίρνοντας τελικά την πρόκριση, κερδίζοντας με 4-2 στην διαδικασία των πέναλτι. Δεν έχει νίκη εδώ και 12 παιχνίδια, με εννιά ήττες, ενώ ειδικά στο πρωτάθλημα ξεκίνησε αήττητη στους τρεις πρώτους αγώνες της, χωρίς να έχει κερδίσει ξανά στους 14 επόμενους, με 12 ήττες!

Εξακολουθεί να είναι στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, που οδηγεί στα πλέι οφς παραμονής, αλλά έχει μείνει αρκετά πίσω, στο -14 συγκεκριμένα, από την τελευταία θέση παραμονής, ενώ είναι σε απόσταση βολής, στο +2 για την ακρίβεια, από την τελευταία που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού οι μέσοι Κάνιγχαμ, Ντάθι, ο γκολκίπερ Μιούλεν και ο αμυντικός Νιάμσι με τον πρώτο εξ αυτών να είναι και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας φέτος! Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Λάιονς, τιμωρημένος είναι ο Ρόντεν.

Κλάιντ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί N/G μαζί με under 2,5

*Εχει  8/13 over 2,5 εντός έδρας

ΑΛΟΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλόα έχασε 2-4 εντός έδρας από την Κουίν οφ Σάουθ, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ από τέρμα του Κόνελι στο τρίτο λεπτό. Αλλά όχι μόνο ισοφάρισε με τον Κινγκ στο 15’, προηγήθηκε κιόλας με τον Κόουλι στο 39ο λεπτό. Όμως το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε «εφιαλτικό» γι’ αυτήν, δεχόμενη την ισοφάριση από τον ΜακΚένα στο 49’, πριν δεχθεί δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, από πέναλτι του Κόνελι στο 78’ και από τον Τοντ στο 82ο λεπτό.

Η Αλόα δεν έπαιξε εντός έδρας με την Φόλκερκ, λόγω κακού αγωνιστικού χώρου. Στον τελευταίο της αγώνα ηττήθηκε με 2-4 εντός έδρας από την Κουίν οφ Σάουθ, αλλά για το Τσάλεντζ Καπ, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού. Και μπορεί αυτή να ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από δύο αγώνες, αλλά στο πρωτάθλημα δεν κερδίζει στα δύο πιο πρόσφατα παιχνίδια της και ειδικά μακριά από την έδρα της, στον συγκεκριμένο θεσμό, δεν έχει νίκη στους τρεις πιο πρόσφατους αγώνες.

Διατηρείται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά είναι σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι ακριβώς από πάνω της, ενώ είναι στο -5 ακόμη και από την δεύτερη θέση! Βέβαια είναι αρκετά πίσω, στο -9 για την ακρίβεια, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο, ενώ διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος!

Οι αμυντικοί Στάνγκερ, Ντεβάιν έχασαν τα τελευταία παιχνίδια και είναι αμφίβολοι για σήμερα, όπως και οι μέσοι Σκούγκαλ, Ρόμπερτσον που έχουν ενοχλήσεις και έλειψαν από το τελευταίο παιχνίδι. Όμως όλοι τους είχαν δύο γεμάτες εβδομάδες ξεκούρασης, κάτι που ίσως τους βοηθήσει να επιστρέψουν.