Ligue 2: 26η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Λανς – Κεβιγί 2-0 (18/9)

* Στα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Κεβιγί στο πρωτάθλημα σημειώθηκε N/G.

* Στα 7 τελευταία παιχνίδια της Λανς στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Under 2,5.

ΚΕΒΙΓΙ

Επέστρεψαν τα χαμόγελα μετά από τρεις αγωνιστικές (0-1-2) στην Κεβιγί, η οποία έδειξε πως δεν έχει διάθεση να παρατήσει τη μάχη της παραμονής στην κατηγορία, κερδίζοντας με 2-1 το «εξάποντο» στην έδρα της Νανσί. Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις γι’ αυτή, αφού μόλις στα πρώτα λεπτά (13’) βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους γηπεδούχους, εντούτοις φανέρωσε σπάνια ψυχικά αποθέματα και με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (57’-61’) στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να φτάσει σε μια αν μη τι άλλο πολύ σπουδαία ανατροπή.

Προς το τέλος του αγώνα δέχθηκε πίεση, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. «Δείξαμε καρδιά στο παιχνίδι, δεν το παρατήσαμε ακόμη κι όταν τίποτα δεν μας πήγαινε καλά και όλα έδειχναν πως θα το χάσουμε κι αυτό λέει πολλά γι’ αυτό το γκρουπ ποδοσφαιριστών που έχω την τύχη να δουλεύω» δήλωσε με μεγάλη ικανοποίηση ο Μανού Ντα Κόστα. Πλέον η ομάδα του βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 22 βαθμούς (6-4-15), εντός έδρας μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες και έξι στα οκτώ τελευταία παιχνίδια (3-1-8 συνολικά).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νανσί για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε N/G (Δες το στον Stoiximan).

Το Κεβιγί – Λανς παίζει στον Stoiximan

ΛΑΝΣ

Μπορεί στο Κύπελλο να συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία και να έχει την ευκαιρία να προχωρήσει ακόμη περισσότερο παίζοντας την ερχόμενη εβδομάδα στην έδρα της Ερμπιέ, ωστόσο στο πρωτάθλημα εξακολουθεί να προβληματίζει η Λανς, η οποία έμεινε στο εντός έδρας 1-1 απέναντι στη Βαλενσιέν, μένοντας πια για πέμπτο παιχνίδι χωρίς νίκη (0-3-2). Τα πράγματα μάλιστα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα γι’ αυτή, αφού πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας να φτάσει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις με τον προωθημένο Τσβετίνοβιτς σε στημένη φάση.

«Η θέση μας στη βαθμολογία αντικατοπτρίζει πλήρως το ποιοι είμαστε. Όταν είχα πει ότι είμαστε μια ομάδα που στοχεύει στην παραμονή, κάποιοι γκρίνιαξαν. Να ποιος έχει δίκιο τώρα» ανέφερε ο Ερίκ Σικορά. Δεν νιώθει ασφαλής για την παραμονή, έχοντας τόσο μικρή απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη (+4), βρίσκεται στην 16η θέση με 27 βαθμούς (7-6-12), όλες κι όλες δύο νίκες εκτός έδρας τη φετινή χρονιά (2-5-6). Εκτός έμεινε ο τιμωρημένος Ντιαρά (Μέσος, 18/3), όπως και οι τραυματίες Μαντρί (Επιθετικός, 2/0), Ντουσέ (Τερματοφύλακας, 6/0), Χαφέζ (Αμυντικός, 17/2) και Εφεστιόν (Επιθετικός, 4/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη Βαλενσιέν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 7 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Under 2,5.