*Αναμέτρηση για τον 2ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Οποια ομάδα κερδίσει, προκρίνεται στην επόμενη φάση του θεσμού. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην πρόσφατη ιστορία τους.

*Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά στην Αγγλία.

ΚΙΝΓΚ’Σ ΛΙΝ (Νάσιοναλ Λιγκ Νορθ)

Προηγούμενο ματς: Η Κινγκ’ς Λιν έφερε 1-1 εντός έδρας με την Χίμιλ Χίμπστεντ Τάουν, ανοίγοντας το σκορ με τον Τσαρλς στο 15’, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Κινγκ στο τελευταίο λεπτό!

Η Κινγκ’ς Λιν αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Χίμιλ Χίμπστεντ Τάουν, με την οποία παίζει στο ίδιο επίπεδο, αλλά σε αναμέτρηση για το κύπελλο ερασιτεχνών, χάνοντας μάλιστα την πρόκριση στα πέναλτι, εκεί που ηττήθηκε με 4-5, αφού πάντως εκτελέστηκαν περισσότερα από τα αρχικά πέντε των δύο ομάδων!

Αυτή ήταν η τρίτη της ισοπαλία στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, πρώτη στο γήπεδό της έπειτα από έξι σερί νίκες εκεί, ενώ καταφέρνει να παραμένει αήττητη εντός στη σεζόν, έχοντας εννιά νίκες σε 12 αναμετρήσεις.

Βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά στο -2 από την κορυφή που εξασφαλίζει και την απευθείας άνοδο, έχοντας και δύο αγώνες λιγότερους, λόγω της καλής της πορείας σε αυτόν τον θεσμό. Και είναι στο +6 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Κινγκ’ς Λιν Στατιστικά

*Εχει τρεις σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει 8/12 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 7/12 over 2,5 εντός έδρας

ΣΤΙΒΕΝΕΪΤΖ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Στίβενεϊτζ κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Αρσεναλ U21, σε παιχνίδι που βρέθηκε να χάνει στο έκτο λεπτό από τέρμα του Μπάτλερ – Ογιεντέτζι, αλλά προηγήθηκε με δύο γκολ των Αμο (51’), Σουίνι (69’). Και παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Κόζιερ – Ντάμπερι στο 74’, πήρε τη νίκη με τέρμα του Ριντ στο 75ο λεπτό.

Η Στίβενεϊτζ πέρασε στην επόμενη φάση του Λιγκ Τρόφι, πλησιάζοντας πιο κοντά σε έναν τελικό στο «Γουέμπλεϊ», κερδίζοντας με 3-2 εντός έδρας την Αρσεναλ U21. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, ενώ δεν έχει ήττα και στους έξι πιο πρόσφατους εκτός, με ίδιο αριθμό ισοπαλιών και νικών.

Διατηρείται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά πλέον είναι στο -5 από την κορυφή και την Λέιτον Οριεντ, ενώ είναι στο +6 από την τέταρτη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο και στο +10 από την όγδοη που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Ο μέσος Λιστ είναι ακόμη εκτός αγωνιστικής δράσης και δεν αναμένεται να παίξει ο μέσος Τζακ Τέιλορ που έχει κάποιες ενοχλήσεις.