*8η αγωνιστική

*Η Κιέβο πανηγύρισε τη νίκη στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Άσκολι σε όλες τις διοργανώσεις.

Κιέβο – Άσκολι στον Stoiximan

ΚΙΕΒΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες η Κιέβο επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη φετινή νίκη της επί της Λιβόρνο (4-3 εκτός έδρας) πριν από δύο βδομάδες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5′ με τον Μαρσούρα, προτού ο Πουτσιαρέλι ισοφαρίσει λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Λιβόρνο σκόραρε άλλες δύο φορές με τους Μάρας (25′) και Μαρσούρα (30′).

Στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε πέντε λεπτά η Κιέβο έκανε το 3-3 με τον Μετζιορίνι (54′, 59′ πεν.). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Σέγκρε στο 89′. Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές. Τρεις σοβαρές απουσίες αντιμετωπίζει ο προπονητής Μαρκολίν για τη σημερινή αναμέτρηση, πρόκειται για τους Πουτσιαρέλι (ΕΠ, 4/1), Τζιακερίνι (ΜΕ, 3/1) και Τζόρτζεβιτς (ΕΠ, 7/4). Επιστρέφει ο Γκαριτάνο (ΜΕ, 6/0).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 4-3 της Λιβόρνο για το πρωτάθλημα.

ΚΙΕΒΟ Στατιστικά

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan)

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΣΚΟΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δύο βαθμούς πάνω από τη σημερινή αντίπαλό της βρίσκεται η Άσκολι, η οποία προέρχεται από δύο σερί ήττες κόντρα στις Κρεμονέζε (1-0 εκτός έδρας) και Πεσκάρα (2-0 εντός έδρας). Με αντίπαλο την τελευταία πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος ο Γκαλάνο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, προτού ο Μπουσελάτο με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

“Θα πρέπει να εμφανιστούμε με τη σωστή αγωνιστική νοοτροπία και πάθος κόντρα στην Κιέβο. Είναι σημαντικό να έχουμε ρυθμό στο παιχνίδι μας”, είπε ο προπονητής Ζανέτι. Ο Ντα Κρουζ (ΕΠ, 5/4) έμεινε εκτός αποστολής λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, επέστρεψαν σε αυτή οι Μπρόσκο (ΑΜ, 5/0) και Αρντεμάνι (ΕΠ, 6/2).

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 2-0 από την Πεσκάρα για το πρωτάθλημα.