*Νότιος όμιλος.

*Η Κηφισιά επιστρέφει στην φυσική της έδρα.

*Στον Α’ γύρο: Προοδευτική – Κηφισιά 0-4

ΚΗΦΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Στο μεγάλο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής, έμεινε στο εκτός έδρας 3-3 απέναντι στην Καλλιθέα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ με πέναλτι (9′), η Καλλιθέα στο 37′ ισοφάρισε, αλλά στην επανάληψη έμεινε πίσω με 1-3 (51′, 66′). Η γηπεδούχος έβγαλε αντίδραση στο φινάλε και κατάφερε να επιστρέψει χάρη στα δύο τέρματα που πέτυχε στα τελευταία λεπτά (87′, 90+3′).

Σίγουρα κρατάει το ότι δεν έχασε και πως διατηρεί την διαφορά ασφαλείας, ωστόσο ο τρόπος με τον οποίον εξελίχθηκε το παιχνίδι της αφήνει γλυκόπικρη γεύση. Έκανε ένα άψογο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων, αλλά στο φινάλε έχασε την συγκέντρωσή της και δέχτηκε εν τέλει τα δύο τέρματα της ισοφάρισης.

Ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στον μεγάλο της στόχο η Κηφισιά, που δεν είναι άλλος από την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της. Παραμένει στο +7 από την Καλλιθέα με ματς παραπάνω και διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας τουλάχιστον για την ώρα, και στο +6 από τον Απόλλωνα. Εκτός ο Νάα.

Κηφισιά Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Οver 2,5

*Βρέθηκε να προηγείται στα 3/4 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Έχασε με 1-2 από τον ΟΦ Ιεράπετρας εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική σε ένα ακόμη μεγάλης σημασίας για την ίδια. Με το «καλημέρα» έμεινε πίσω στο σκορ (6′), βρήκε τα αποθέματα να ισοφαρίσει στο 63′, αλλά δέκα λεπτά μετά η αντίπαλος ανέκτησε το προβάδισμά της (73′).

Είχε μία υποψία διάθεσης να απειλήσει στο πρώτο μέρος, ωστόσο η εικόνα της ήταν απογοητευτική επιθετικά στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκε στην επανάληψη αλλά σε καμία περίπτωση η απόδοσή της δεν έπιασε τα στάνταρ που έπρεπε σε ένα τέτοιο παιχνίδι και απέναντι σε έναν αντίπαλο με τόσα προβλήματα.

Σε δύο σημαντικά παιχνίδια εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε σε αμφότερα. Παρέμεινε έτσι σε πολύ δύσκολη θέση αναφορικά με την παραμονή της στην κατηγορία (-9 με δύο παιχνίδια λιγότερα). Μακροχρόνια τραυματίες οι Μαρκοπουλιώτης, Φλένσμποργκ, Καραγκούνης και Νικόλης.