*15η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Στο Κύπελλο (2/10): Απόλλων Σμύρνης – Κηφισιά 0-2.

*Δύο φορές έχουν αντιμετωπίσει η μία την άλλη, αμφότερες για την περσινή σεζόν. Η Κηφισιά μετράει δύο νίκες χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ σε κανένα από τα δύο παιχνίδια.

ΚΗΦΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Aκόμη ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο αφού επικράτησε με 1-2 της Καλαμάτας εκτός έδρας στο πρώτο της παιχνίδι μετά την διακοπή. Μπήκε δυνατά και θέλησε να πάρει από την αρχή τα ηνία του αγώνα, άνοιξε το σκορ αρχικά στο 28′ με ωραία ατομική προσπάθεια. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ωστόσο, δέχτηκε την ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος μπήκε με την ίδια επιθετική διάθεση, πήρε ξανά το προβάδισμα στο 53′, το οποίο και κράτησε μέχρι τέλους, Στο 83′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παππασάββα.

Η Κηφισιά είναι μακράν η καλύτερη ομάδα του ομίλου, ίσως και ολόκληρης της κατηγορίας και φροντίζει να το αποδεικνύει κάθε εβδομάδα. Είναι ασταμάτητη, δείχνει να μην έχει αντίπαλο και με νίκη σήμερα εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση. Τιμωρημένος ο Παπασάββας, στο μοναδικό της αγωνιστικό ζήτημα.

Κηφισιά Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με over 2,5

*9/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Δεν κατάφερε να κερδίσει τον ΟΦ Ιεράπετρας των πολλών οικονομικών προβλημάτων και «κόλλησε» στο εντός έδρας 1-1 την περασμένη αγωνιστική. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μέχρι να ανοίξει το σκορ στο 63′ έχασε αρκετές ευκαιρίες. Παρότι απέκτησε το προβάδισμα, έβγαλε μεγάλη νευρικότητα και το πλήρωσε λίγο πριν το φινάλε με την ισοφάριση (83′).

Υπέπεσε σε ακόμη μία γκέλα η «Ελαφρά Ταξιαρχία», γεγονός που ελαχιστοποιεί σημαντικά τις πιθανότητες για άνοδο και πρώτη θέση. Ειδικά αν δεν κερδίσει σήμερα, πρέπει να συμβιβάζεται με την παραπάνω ιδέα. Τα έκανε «θάλασσα» στο ντεμπούτο του ο Αλέκος Βοσνιάδης, ο οποίος ζήτησε από όλους ψυχραιμία. Τραυματίες οι σημαντικοί αμυντικοί Οντόνε και Τσελεπίδης, για αγωνιστικούς λόγους έμεινε εκτός ο Σίγκινιεβιτς.