1η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η KFUM Όσλο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σόγκνταλ στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

KFUM ΟΣΛΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τη Φρέντρικσταντ, στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης προετοιμασίας. Στο 38’ ο Ραφν σκόραρε για το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 86’ ο Σάνταλ αποβλήθηκε για λογαριασμό της KFUM Όσλο, ενώ στο 87’ ο Σκάρετ σκόραρε για το τελικό 2-1.

Η KFUM Όσλο έρχεται από μια πολύ καλή χρονιά, θέλει να την επαναλάβει και να διεκδικήσει την άνοδο στην Eliteserien. Τερμάτισε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έπαιξε στα πλέι οφ ανόδου, όμως αποκλείστηκε από την εξαιρετική Κονγκσβίνγκερ. Ο Γέργκεν Ίσνες αποτελεί παρελθόν από την τεχνική ηγεσία, στη θέση του αναλαμβάνει την ομάδα του Όσλο ο Γιοχάνες Μόεσγκορντ. Πουλήθηκαν οι Νταλ (μένει δανεικός) και Όλσεν με συνολικό ποσό 650 χιλιάδες ευρώ. Πήρε παίκτες κυρίως από την ίδια ή χαμηλότερες κατηγορίες.

KFUM Όσλο Στατιστικά

*3 σερί αναμετρήσεις είχαν No Goal

*3/5 παιχνίδια έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 εντός έδρας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 6-0 από τη Μπραν, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα. Στο 15’ και στο 22’ με εκτέλεση πέναλτι, ο Φίνε έκανε το 2-0, στο 37’ ο Μπλόμπεργκ το 3-0. Στο 38’ με αυτογκόλ το 4-0 του ημιχρόνου. Στο 78’ και πάλι ο Μπλόμπεργκ το 5-0 για τη Μπραν και στο 90’ ο Μπέρστινγκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σόγκνταλ δεν ικανοποιησε με την πορεία της πέρυσι, είχε πολλά σκαμπανεβάσματα κατά τη διάρκεια της σεζόν, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μπει στην εξάδα και να διεκδικήσει την άνοδο στην Eliteserien, που ήταν και ο στόχος της. Ωστόσο, η διοίκηση δίνει και μια δεύτερη ευκαιρία στον τεχνικό Τούρε Αντρέ Φλο, ο οποίος συνεχίζει για δεύτερη σεζόν στην ομάδα. Νέα πρόσωπα στο ρόστερ, ο στόπερ Αρόκα από τη Μιεντάλεν και ο Σέλσταντ από τη Κρίστιανσουντ. Σημαντική προσθήκη και ο Σκόνες από τη Μπραν. Στη Λίλεστρεμ ο αμυντικός Ρόσετ.