*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

*Κριτήρια ισοβαθμιών: α) μεταξύ τους παιχνίδια, β) συνολική διαφορά τερμάτων, γ) η καλύτερη επίθεση στον όμιλο, δ) η καλύτερη άμυνα στον όμιλο, ε) μπαράζ.

ΚΕΡΚΥΡΑ

Επιστροφή στις γκέλες για την Κέρκυρα, η οποία δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας τα Τρίκαλα το Σάββατο. Σ’ έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο, οι Φαίακες πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν στο 21’ με τον Σιατραβάνη, ωστόσο στο δεύτερο μέρος δεν τελείωσαν το ματς όπως θα έπρεπε να έχουν κάνει και μοιραία κάποια στιγμή «τιμωρήθηκαν» με την ισοφάριση από πλευράς Τρικάλων στο 79’. Βρήκε δικαιολογία στο κακό γήπεδο ο κόουτς Σπανός, που επεσήμανε: «Η κατάσταση του γηπέδου δεν μας επέτρεψε να βγάλουμε στον αγωνιστικό χώρο τα στοιχεία που θέλαμε. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τις ευκαιρίες και δύο δοκάρια για να πάρουμε αυτό που μπορούσαμε από το παιχνίδι. Δυστυχώς όσο περνούσε η ώρα το γήπεδο γινόταν χειρότερο και δεχθήκαμε ένα γκολ από ένα λάθος μας». Οι νησιώτες ξεκίνησαν άσχημα το πρωτάθλημα, όμως πλέον έρχονται από τέσσερις νίκες στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές και βρίσκονται στο -8 απ’ την κορυφή. Σε ό,τι αφορά το Κύπελλο, χρειάζονται μόνο νίκη σήμερα, αφού με την ισοπαλία αποκλείονται. Έμειναν εκτός οι βασικοί Κουτζαβασίλης, Κούρος, Κόντος και Λινάρδος, η αποστολή: Βουτσελάς, Αθανασόπουλος, Βλάχος, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Βέρτζος, Αναστασίου, Ινάσιο, Μότα, Νίκιτς, Παναγιωτίδης, Ζορμπάς, Βίλα, Σιατραβάνης, Ν. Κρητικός, Μίσκου, Γεωργακόπουλος, Τουράμ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στα Τρίκαλα.

Στατιστικό: 10/12 Under 2.5 μετράει η Κέρκυρα σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Winmasters).

Το Κέρκυρα – ΟΦΗ παίζει στην Winmasters
winmasters app

ΟΦΗ

Άμεση επιστροφή στις ήττες για τον ΟΦΗ, που δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στην Τρίπολη το Σάββατο, παρότι έκανε μια αρκετά καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν καλοί στο πρώτο μέρος οι Κρητικοί, προηγήθηκαν στο 25’ και είχαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, οι περισσότερες εκ των οποίων ήταν μάλιστα κλασικές. Παντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο μέρος, εκεί ο Αστέρας κυριάρχησε, έβγαλε φάσεις, ισοφάρισε με τον Τόνσο στο 62’ και έφτασε στην ανατροπή στο 87’ με τον ίδιο παίκτη!

«Είναι κρίμα για εμάς η διαχείριση του παιχνιδιού από τους παίκτες μας έτσι όπως ανταποκρίθηκαν  κυρίως μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές το έχουμε δουλέψει, βάλαμε επιθετικούς παίκτες για να κρατήσουμε πιο μπροστά την μπάλα, δυστυχώς δεν το κάναμε καθόλου και δυστυχώς δεν πήραμε από αυτό το παιχνίδι», είπε ο κόουτς Παπαδόπουλος. Τρίτη ήττα στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές για τον ΟΦΗ, που έμεινε στους 11 πόντους, κλείνει το 2018 με δύο ιδιαίτερα απαιτητικά παιχνίδια κόντρα σε Ατρόμητο (εντός). Δεν έχει νίκη εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις, μετράει ρεκόρ 0-5-4 με επιμέρους σκορ 6-11, σήμερα πάντως προκρίνεται και με ισοπαλία. Έμεινε εκτός για να προφυλαχθεί ο Μεγιάδο, η αποστολή: Δερμιτζάκης, Σωτηρίου, Παπάζογλου, Κοιλιάρας, Δεληγιαννίδης, Ποτουρίδης, Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς. Παπαστεριανός, Καλαϊτζάκης, Νέιρα, Οικονόμου, Κυριακίδης, Νάστος, Κομεσίδης, Κουτσανικούλης, Κοροβέσης, Πλατέλλας, Σάσι, Ντίνας, Βουό, Νοικοκυράκης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Στατιστικό: Από πέντε σερί G/G έρχεται ο ΟΦΗ.