*13η αγωνιστική του Κλαουσούρα.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο Απερτούρα: Πούμας – Κερέταρο 4-1

ΚΕΡΕΤΑΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Κρουζ Αζούλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 42ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Φερνάντες (57′) και Μπαρμπιέρι (85′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 89′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Κερέταρο. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Μάουρο Χερκ υποδέχθηκε την Κρουζ Αζούλ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Έδειξε αρκετά ανταγωνιστική και παρότι έκανε την ανατροπή προς το φινάλε, εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, δεχόμενη την ισοφάριση.

Έχοντας συγκεντρώσει μόλις δέκα βαθμούς μέχρι τώρα, διατηρείται στην προτελευταία θέση της κατάταξης, πάνω μόνο από την ουραγό Μασατλάν. Ηττήθηκε μια φορά στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός της (1-6-1). Παραμένει αμφίβολη η συμμετοχή του Μαδουένια, που δεν αγωνίστηκε στα τελευταία παιχνίδια.

Κερέταρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΟΥΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Πατσούκα, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 29ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Ντελ Πρέτε, βρέθηκε πίσω στο 55′, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 79′.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Πούμας, μετά και από εκείνες κόντρα σε Πουέμπλα (2-4 εντός) και Κρουζ Αζούλ (1-0 εκτός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, υποδέχθηκε την Πατσούκα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και από τη στιγμή που έμεινε με δέκα παίκτες στο μισάωρο δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική, δεχόμενη και τα δυο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Έκτη ήττα στις επτά τελευταίες στροφές του Κλαουσούρα, που είχε σαν αποτέλεσμα να τελειώσει και η υπομονή προς το πρόσωπο του Ράφαελ Πουέντε, ο οποίος αποτέλεσε παρελθόν από την τεχνική ηγεσία. Αντικαταστάτης του είναι ο Αργεντινός Αντόνιο Μοχάμεντ, που είναι γνώστης του πρωταθλήματος και επιστρέφει στους πάγκους μετά το περασμένο καλοκαίρι, όταν και αποχώρησε από την Ατλέτικο Μινέιρο. Ωστόσο, δεν θα κάνει ντεμπούτο απόψε, λόγω των γενεθλίων του. Μόλις ένα διπλό στις 18 τελευταίες εξόδους της (1-6-11).