*35η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Πίτερχεντ-Κέλτι Χαρτς 2-1, Κέλτι Χαρτς-Πίτερχεντ 3-0, Πίτερχεντ-Κέλτι Χαρτς 1-1

ΚΕΛΤΙ ΧΑΡΤΣ

Προηγούμενο ματς: Η Κέλτι Χαρτς έφερε 2-2 εκτός έδρας με το Εδιμβούργο, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με τον Νταρτζ στο 24’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Μάρεϊ στο 46’, ενώ βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Σάνλεϊ στο 59’, ισοφαρίζοντας με τον Χιγκινμπόθαμ στο 76ο λεπτό.

Η Κέλτι Χαρτς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με το Εδιμβούργο, με αυτή να είναι η πέμπτη ισοπαλία της στους εννιά τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Στο γήπεδό της πάντως έχει τρεις ήττες στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει παίξει εκεί και δεν έχει πετύχει κάποια νίκη.

Παραμένει στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ούσα πλέον και τυπικά τελείως αδιάφορη βαθμολογικά, αφού σε αυτήν θα τερματίσει στο τέλος της σεζόν, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων της.

Χτύπησαν πρόσφατα ο επιθετικός Οστιν και ο αμυντικός Τόμπσον, με τη συμμετοχή τους αμφίβολη απόψε.

Κέλτι Χαρτς Στατιστικά

*Εχει 13/20 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 11/17 στο πρωτάθλημα

*Εχει 9/17 under 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Πίτερχεντ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Κλάιντ, δεχόμενη την ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σάλκελντ, έχοντας προηγηθεί με τον Μπράουν στο 27ο λεπτό.

Η Πίτερχεντ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσει την παραμονή της σε πλέι άουτ, αφού έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Κλάιντ, με την ισοφάριση να έρχεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Τουλάχιστον απέφυγε μία τρίτη συνεχόμενη ήττα, αλλά μακριά από την έδρα της έχει εννιά σερί ήττες, καμία νίκη στη σεζόν, με 16 ήττες συνολικά σε 19 αγώνες.

Διατηρείται ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, στη μοναδική θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό, έμεινε πλέον στο -5 από την ένατη θέση, η οποία οδηγεί σε πλέι οφς παραμονής. Αν δεν κερδίσει απόψε, υποβιβάζεται και μαθηματικά, ίσως συμβεί ακόμη και αν νικήσει, σε περίπτωση που δεν χάσει η Κλάιντ. Εξακολουθεί πάντως να διαθέτει τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών και συνεχίζει με δίδυμο τεχνικών τους Στράχαν-Μπράουν, δύο από τους έμπειρους ποδοσφαιριστές της, οι οποίοι σύμφωνα με τη διοίκηση της ομάδας κέρδισαν την ευκαιρία να μείνουν πιο μόνιμα στη θέση τους.