*Νοκ άουτ αναμέτρηση για την φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ της Σκοτίας. Όποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται στην επόμενη φάση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΚΕΛΤΙ ΧΑΡΤΣ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Κέλτι Χαρτς κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Πίτερχεντ, ούσα σαφώς καλύτερη και πιο επιθετική, αλλά το σκορ είναι λίγο παραπλανητικό. Προηγήθηκε με τον Ο’ Γουέιρ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στο 82’ κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Λόου, αποκτώντας και αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ πέτυχε και τρίτο τέρμα από τον Αγκιεμάν στο 90’.

Η Κέλτι Χαρτς επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες και πέντε αγώνες που δεν είχε κερδίσει, στους οποίους είχε χάσει τους τέσσερις, επικρατώντας 3-0 εντός έδρας της Πίτερχεντ, αν και το σκορ την κολακεύει εξαιρετικά. Βέβαια στο γήπεδό της έχει μόνο μία ήττα στους οκτώ τελευταίους αγώνες της εκεί, με πέντε νίκες σε αυτό το διάστημα.

Βρίσκεται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά είναι πολύ μακριά ακόμη, στο +11 συγκεκριμένα, από την ένατη θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, αλλά και  από την πρώτη τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφς ανόδου, ούσα στο -8 από αυτήν.

Μοναδικός απών πλέον είναι ο επιθετικός Οστιν και αυτός δεν είναι πολύ μακριά από την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.

Κέλτι Χαρτς Στατιστικά

*Εχει τρία σερί N/G

* Εχει 8/11 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 8/11 N/G εντός έδρας

ΛΙΝΦΙΛΝΤ (Πρέμιερσιπ Β. Ιρλανδίας)

Προηγούμενο ματς: Η Λίνφιλντ κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Γκλέντοραν, ανοίγοντας το σκορ με τον Ρόσκοε – Μπάιρν στο 19’, ο Βερτάινεν στο 31’ πέτυχε το 0-2, με τον Πάλμερ στο 75ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λίνφιλντ είναι μία από τις φιλοξενούμενες ομάδες του θεσμού, αφού πρόκειται για ομάδα της Β. Ιρλανδίας! Δείχνει σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, αφού στον πιο πρόσφατο αγώνα της κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Γκλέντοραν, για το Λιγκ Καπ της χώρας της, με αυτήν να είναι η ένατη νίκη της στους 11 τελευταίους αγώνες που δεν χάνει! Ειδικά μακριά από την έδρα της δεν χάνει εδώ και εννιά παιχνίδια, με εφτά νίκες, τέσσερις σερί στα πιο πρόσφατα.

Είναι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, διεκδικώντας ακόμη τον τίτλο, έπειτα από 18 αγωνιστικές, ούσα στο -5 από την κορυφή.