*Διεθνές φιλικό, το οποίο διεξάγεται στη Βιέννη της Αυστρίας.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που θα αναμετρηθούν οι δυο ομάδες.

ΚΑΝΑΔΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-1 από την Ονδούρα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (13′, 78′), για να μειώσει απλά στο 86ο λεπτό με τον Ντέιβιντ.

Το παρόν στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα δώσει και πάλι ο Καναδάς, μετά από 36 ολόκληρα χρόνια. Η μοναδική προηγούμενη παρουσία του ήταν στα γήπεδα του Μεξικού το 1986, όταν είχε μείνει εκτός από τη φάση των ομίλων, έχοντας ηττηθεί και στα τρία παιχνίδια που έδωσε εκεί. Έκανε την έκπληξη στα προκριματικά και τερμάτισε στην κορυφή στη ζώνη της Βόρειας Αμερικής, υπερτερώντας σε ισοβαθμία του Μεξικού. Θα ταξιδέψει τώρα για το Κατάρ, όντας σε έναν όμιλο με Βέλγιο, Κροατία και Μαρόκο.

Βρίσκεται έτσι σε στάδιο προετοιμασίας για να παρουσιαστεί όσο το δυνατόν κατάλληλα προετοιμασμένο. Με εξαίρεση το αποψινό φιλικό με το Κατάρ, έχει προγραμματίσει ακόμη δυο. Αρχής γενομένης την Τρίτη (27/09) με αντίπαλο την Ουρουγουάη, στη Μπρατισλάβα, ενώ θα δώσει και ένα με την Ιαπωνία (17/11). Από τους παίκτες που επέλεξε ο Τζον Χέρντμαν στην αποστολή, απουσιάζουν ο πολύπειρος Ατίμπα Χάτσινσον και ο Τζόναθαν Οσόριο, καθώς αμφότεροι είναι τραυματίες.

Εθνική Καναδά Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μποργιάν (Ερυθρός Αστέρας), Κρεπάου (Λος Άντζελες), Σεντ Κλερ (Μινεσότα) – Αμυντικοί: Ντέιβις (Μπάγερν Μονάχου), Βιτόρια (Τσάβες), Αντεκούγκμπε (Χατάισπορ), Λαριέα (Τορόντο), Τζόνστον (Μόντρεαλ), Μίλερ (Μόντρεαλ), Κορνέλιους (Παναιτωλικός), Κένεντι (Ρέγκενσμπουργκ), Γουότερμαν (Μόντρεαλ) – Μέσοι: Πιετέ (Μόντρεαλ), Καγιέ (Τορόντο), Εουστάκιο (Πόρτο), Κονέ (Μόντρεαλ) – Επιθετικοί: Λαρίν (Κλαμπ Μπριζ), Χόιλετ (Ρέντινγκ), Ντέιβιντ (Λιλ), Καβαλίνι (Βανκούβερ), Μπάχαναν (Κλαμπ Μπριζ), Μιγιάρ (Βασιλείρα), Κορμπεάνου (Μπλάκπουλ), Μπράιμ (ΦΚ Αϊντχόφεν), Ούγκμπο (Τρουά), Κολεόσο (Εσπανιόλ)

Καναδάς Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια του.

ΚΑΤΑΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 3-0 από την Κροατία U23, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέναλτι στο 14′ και δυο λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό.

Συνεχίζει τα φιλικά προετοιμασίας του το Κατάρ, το οποίο θέλει να φανεί έτοιμο για την πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στο οποίο θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία του και μάλιστα ως οικοδέσποινα χώρα. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Φέλιξ Σάντσεθ αντιμετώπισε την Κροατία U23, από την οποία και ηττήθηκε με 0-3. Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση με την παρουσία της, βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι και στο φινάλε δέχθηκε και τρίτο τέρμα.

Παρότι στοχεύει σε μια καλή παρουσία στα τελικά, η αλήθεια είναι πως δεν θα έχει καθόλου εύκολο έργο, ειδικά από τη στιγμή που υστερεί σε ποιότητα, όντας παράλληλα σε έναν όμιλο με Ολλανδία, Ισημερινό και Σενεγάλη. Την ερχόμενη Τρίτη (27/09), θα αντιμετωπίσει σε ακόμη ένα φιλικό τη Χιλή.