* Στον 1ο γύρο (17/09): Ουμρανιεσπόρ – Κασίμπασα 1-2

* Στο Κύπελλο (20/12): Κασίμπασα – Ουμρανιεσπόρ 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Γαλατασαράι. Ο Τζανιόλο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 57ο λεπτό.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Κασίμπασα, δεν κατάφερε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στην πρωτοπόρο Γαλατασαράι, παρότι το σκορ έγραψε μόλις ένα γκολ.

Πραγματοποίησε την πλέον αναιμική επιθετικά εμφάνιση της σεζόν της, δεν απείλησε καθόλου το φαβορί, παρά μόνο στις καθυστερήσεις με κάποια γεμίσματα της απελπισίας. Εκμεταλλεύτηκε την αρρυθμία των γηπεδούχων που επέστρεψαν στη δράση μετά από σχεδόν 40 ημέρες για να πάει με το μηδέν στην ανάπαυλα, αλλά μετά το ημίωρο οι απειλές άρχισαν να εντείνονται. Την βρήκε ανοργάνωτη η Γαλατά για το καθοριστικό γκολ, είχε τις φάσεις να “καθαρίσει” το ματς.

Στο γήπεδό της προέρχεται από 2/2 νίκες με 8 γκολ ενεργητικό, αμφότερες όμως ήταν ελαφρώς πλασματικές.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός χαφ Τιρπάν, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Τσιφτπινάρ (στόπερ), Εσκιχελάτς (εξτρέμ), ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Μπεν Ουάνες (αρ. μπακ/χαφ) και Κοϊτά (φορ/εξτρέμ). Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο Εϊσερίκ (μέσος).

ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 11/13 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΟΥΜΡΑΝΙΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Τραμπζονσπόρ. Ο Σεκιντίκα άνοιξε το σκορ για την Ουμρανιεσπόρ στο 51’, ο Ναγίρ έκανε το 0-2 στο 65’ και ο Γιαζιτσί μείωσε για τους γηπεδούχους στο 83’.

Επιστρέφει στη δράση μετά από δύο εβδομάδες και το ιστορικό διπλό στην Τραπεζούντα, όπου σταμάτησε εγχώριο αήττητο σερί της περσινής πρωταθλήτριας που κρατούσε σχεδόν 2 χρόνια!

Απειλήθηκε εντόνως στο πρώτο ημίχρονο από την Τραμπζονσπόρ, γλίτωσε με αρωγούς τα δοκάρια σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Επέστρεψε πιο θαραλλέα από την ανάπαυλα, αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και πριν προλάβουν να συνέλθουν απείλησε ξανά και σκόραρε από κόρνερ. Πιέστηκε στο τελευταίο τέταρτο, αλλά άντεξε και πήρε ένα “τρίποντο” εκτός προγράμματος, το πρώτο μετά από δύο μήνες, το οποίο όμως δεν αρκούσε για να την ξεκολλήσει από την τελευταία θέση.

“Ήταν ένα παιχνίδι που δεν με άφησε ικανοποιημένο με τις μεταβάσεις μας, αλλά βρήκαμε τον τρόπο να κρατήσουμε το μηδέν για αρκετή ώρα. Πήραμε μία νίκη που θα φωτίσει το όνομά μας και θα συνεχίσουμε να παλεύουμε” δήλωσε ο κόουτς Ουτσάρ.

Αποτελεσματική η αλλαγή συστήματος με 5αδα στην άμυνα, πήρε τέσσερις βαθμούς σε δύο παιχνίδια με ομάδες της πρώτης 5αδας και αναμένεται να το εφαρμόσει και σήμερα στην Πόλη.

Μοναδική καταγεγραμμένη απουσία ο Γιλμάζ (αμ. χαφ).